Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 19:18
 
12 milyon Facebook kullanıcı bilgisi çalındı!
Facebook'ta yer alan 12 milyon hesaba ait kişisel verilerin Vietnam'da bir sunucuda yer aldığı ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
12 milyon Facebook kullanıcı bilgisi çalındı!

Vietnam'dan sosyal medya platformu Facebook'ta yer alan 12 milyon hesaba ait kişisel veriler bir sunucuda yer aldığı ortaya çıktı.

Facebook'u, son birkaç yılda, güvenlik açıkları ve gizlilik sorunları başını ağrıtmaya devam ediyor. Daha birkaç hafta önce bir hacker 267 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini satarken yakalanmıştı.

Şirket bu sorunlarla mücadele için önlemler aldığını ileri sürse de, benzer sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Son olarak, Safety Detectives'in araştırma ekibi, Vietnam'da bulunan 12 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığını ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre veriler Elasticsearch sunucusunda bulundu ve geçen ocak ayında yine Vietnamlı kullanıcılara yönelik yapılan ihlalden kayıtları da içerisinde barındırıyor.

VERİLER ARASINDA NELER VAR?
Webtekno'dan Erman Çete'nin aktardığına göre, tüm verilerin Facebook'tan olmadığı ve birden fazla kaynağın oyunun içinde olduğu düşünülüyor. Faillerin bu boyuttaki verileri nasıl ele geçirdiğine ilişkin ayrıntılar da henüz bilinmiyor. 3 GB'ın üzerindeki veriler çoğunlukla kişiyi tanımlamak için kullanılan bilgiler (PII). Bu veriler arasında şunlar yer alıyor:

-İsim, soy isim

-Doğum yeri

-Şu anda yaşadığı yer

-Eğitim bilgileri

-Doğum tarihi

-GPS koordinatları

-E-posta adresleri

-Facebook kullanıcı isimleri ve ID'leri

-Profil puanları

-Diğer Facebook kullanıcılarıyla olan aile ilişkileri

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: 12, milyon, Facebook, kullanıcı, bilgisi, çalındı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı