Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 11:43
 
Ahmet Kürkçü: Halkçı Bakış
Ahmet Kürkçü: Halkçı Bakış
YAZARLAR Haberi
Ahmet Kürkçü: Halkçı Bakış

BAYRAK TÖRENİ

   M.E.B.”11 Ocakta okullar yüzyüze eğitime geçecek ,her okulda bayrak töreni yapılıp istiklal marşı okunacak” genelgesi  beni anılara götürdü.

  İlkokulda her gün andımız okunurdu,1. 2. Sınıflar andımızı erken ezberleyip tüm okula söyletmek için yarışırlardı bu onlar için toplu kalabalığa hitap etmeleri  idi heyecanlı olurlar aileler izlemek için okullarda onları izlemek için giderlerdi. Bir zaman geldi yasaklandı,Türküm demek ırkçılıkmış ayrımcılık olurmuş nasıl Almanım,Fransızım, İngilizim gibi ulusal kimlikti , Danıştay bu genelgeyi iptal  etti fakat tereddüt oluşturuldu.

    4 ve 5. Sınıflar İstiklal marşımızı söyletirdi ,bu nedenle ilk iki kıta hemen ezberlenir sıraya girilirdi,Bayrak taşıma,göndere çekme onurlu görevlerdi.8.sınıftan sonra 10 kıta ezberlenir edebiyat dersinin ilk konusu olurdu.Bir zaman geldi İstiklal marşı okunur iken ayağa kalkmayan , büyükler türedi insanlar bu durumdan büyük rahatsızlık duysa da bir şey yapamadılar.

      Bir bakanlar kurulu kararı ile milli bayramlar ayrıştırıldı , partilerin,derneklerin Atatürk büstlerine çelenk koyması yasaklandı , konulan çelenkler parçalandı, kaldırıldı.

      Sonra resmi daireler,valilikler de Türkiye Cumhuriyeti kısaltması yerine kullanılan T.C.ibareleri kaldırıldı ,toplumda tepkiler oluştu eylemler yapıldı .

      Şimdi aynı iktidar kalkmış okullarda İstiklal marşı söylenecek diye genelge yayınlıyor , sayın bakan basında boy boy resim veriyor,seçim mi var acaba diyorum.

 Hatanın neresinden dönülürse yararlıdır, gençler marşımızı daha gür söyleyin,vatandaşlar da desteğini  yükselterek versin.

Cumhuriyet te kalın.

Ahmet Kürkçü

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Kürkçü:, Halkçı, Bakış,
Yorumlar
Haber Yazılımı