Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 09:20
 
AKP’li Tekirdağ Süleymanpaşa belediyesi sanat eserlerini satıyor
Tekirdağ Süleymanpaşa belediyesi, Halka açık alanlarda sergilenen ve belediye envanterinde yer alan heykelleri satma kararı aldı.
SİYASET Haberi
AKP’li Tekirdağ Süleymanpaşa belediyesi sanat eserlerini satıyor

Süleymanpaşa Belediye Meclisi, AKP ve MHP’lilerin oy çokluğu ile belediye bünyesinde bulunan heykelleri satma kararı aldı. Alınan kararla, satılan sanat eserlerinin gelirlerinin sosyal yardım olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı belirtildi. Karara göre Süleymanpaşa’nın CHP’li eski Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat döneminde, ilçeye gelen dünyaca ünlü heykel sanatçılarının yöreyi ve insanını anlatan farklı temalar üzerinden yaptıkları ve her biri özgün bir eser olan heykel çalışmaları açık artırmayla satılacak.

Cumhuriyet’e konuşan ve alınan kararı eleştiren Süleymanpaşalılar ilçe merkezindeki açık alanlarda sergilenen heykellerin, düzenlenen festivallerle Tekirdağ’a gelen dünyanın tanıdığı çok değerli sanatçılarca yapıldığını, tablolarda da ülkemizin seçkin ressamlarının imzası bulunduğunu belirterek Süleymanpaşa’ya özgü, orijinal ve tek olan bu sanat eserlerinin satılacak olmasını büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını söylediler. AKP’li Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e tepki gösteren Tekirdağlılar, yoksullara yardım için sanat eserlernin satılmasını, “Sanat düşmanlığına kılıf uydurma çabası” olarak nitelendirirken, sanatseverler de tepkilerini “Sanatı da satışa çıkardılar” sözleriyle dile getirdi. 

Heykeltıraş Nermin Sözel, “Bizim Süleymanpaşa Belediyesi ile her yıl uluslararası normlara dayalı olarak yaptığımız bir protokol söz konusu. Bu protokolde heykellerin satılamayacağına dair bir ibare var. Belediye protokole göre bu heykelleri kaldırıp depoya koyar ama satamaz. Hukuki yollara başvuracağız” dedi. Sözel Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaptığı sanatsal etkinlikler ile 4 yılda Avrupa Birliği’nden 3 ödül aldığını kaydetti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: AKP’li, Tekirdağ, Süleymanpaşa, belediyesi, sanat, eserlerini, satıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı