Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 08:14
 
Ali Özdoğan: ‘150-200 bunları 3 ligdeki oyuncular kazanmıyor’
Ispartasporun efsane futbolcusu Ali Özdoğan’la konuştık
SPOR Haberi
Ali Özdoğan: ‘150-200 bunları 3 ligdeki oyuncular kazanmıyor’

Ali Özdoğan: ‘150-200 bunları 3 ligdeki oyuncular kazanmıyor’

Sondakika32: Ispartasporu değerlendirir misiniz?

Ali Özdoğam: Yılların hatası birikti birikti, sonunda dibe yani amatör kümeye kadar düştü. Isparaspor kötü ellerde kötü yönetildi. Bu hale kadar geldi, bunun dibi de yok.

Sondakika32: Şimdiki yönetimi nasıl buluyorsunuz?

Ali Özdoğam: Ben 1991 yılından beri bu kulübün içerisindeyim. Dört senedir BAL Liginde bu yılki kadar gayretli, bu kadar para harcayan yönetimler gelmedi. 4 senedir yönetimlerle alakalı parasal anlamda bir şey söyleyemez. İdari anlamda yönetme yönetilme şekliyle ilgili sıkıntılar olabilir ama fedakârlık ile para anlamında benim gözlemlediğim kadarıyla çok iyi paralar harcadılar. Bizim zamanımızda yokluklarla gidiyordu. 2.nci ligde 3 Ligde…

Sondakika32:  Peki hocam yönetim para harcadı ama bir facebook da bir sayfa da Gönen kökenli, Sudi Arabistan da iş yapan bir iş insanının 450 bin, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in 450 bin lira verdiğini yazdı. Bir milyona yakın para, hala para demek sizce nedir?

Ali Özdoğam: Yönetimle alakalı o Gönenli iş insanı da bu yönetimde benim bildiğim kadarıyla.. Bundan önceki sene de Ahmet Mehmet vermiştir. Deplasmanda BAL Liginde bizim bildiğimiz kadarıyla 3-4 senedir 3 milyon 4 milyon, belki bu sene daha fazla 5 milyon yakın para harcandığı söyleniyor. Bunlar çok büyük paralar. Şu piyasada, ekonomik koşullarda gerçekten hatırı sayılır paralar.

Sondakika32: BAL Liginin maliyeti ne kadardır sizce?

Ali Özdoğam: Geçen sene söylenenlerden bahsediyorum. Anlatılanlar üzerine konuşuyorum bilgim yok ama Bucakspor’un 800-900 bin liraya en fazla 1,5 milyon liraya şampiyon olan takımlar var BAL Liginde…

Sondakika32: bir milyona şampiyon olabilir misiz?

Ali Özdoğam: Olma ihtimalin var. kesin olursun kuralı yok. 10 milyon harcasan da kesin olma şansın da yok. 3-4 senedir çok ufak tefek hatalarla Paralar kaybediliyor. Şampiyonluklar kaybedildiğini gözlemledim. Mütevazi bütçelere ehil ellerde kolay şampiyonluklar gelebilir.

Sondakika32: Ispartalı 30-35 adet Teknik direktör var. Hatta pro lisanslı olanlar var. Bir Ispartalı Karadeniz bölgesinde Teknik direktörlük yapabilir mi?

Ali Özdoğam: Bu işlerin profesyonelleri var. Ben olaya bölgesel anlamda bakmıyorum. Bizim kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Isparta’da herkes iş bulabilir. Öncelikle bizim içimizde bu işe ihtiyacı olan, bizim destek vermemiz gereken etkenler varken, gerek var mı diye sorarsanız, bana sorarsanız gerek yok. Gönlümüz Ispartalı Teknik direktörün çalışmasından yana… Ispartalı yöneticiler olsun, Keşke Ispartalı çocuklar oynasın, Ispartalı Teknik direktörler çalıştırsın.

Ali Özdoğam: Biz sezon öncesi 25 kişilik bir grup oluşturduk. Belediye Başkanı ile görüştük. Belediyede spor birimi kurulacak, başına şu geçecek bu geçecek derken olay askıda kaldı. Şu bir geçek öz değerlerine dönmediğin müddetçe, hiç ama hiç kimse senin, benim gibi üzülmez. Ben esnaflık yapıyorum, kendi işinin başında durmadığın zaman, ilgilenmediğin zaman iş yok. Ispartalı kadar kimse üzülmez bu gerçek. Böyle olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki; şu an takımın içinde oynayan Ispartalı oyuncu yok. Bende15 yıl profesyonel futbol oynadım, oynadığın yerlerde kiralık memur gibi, bir yıl buradayım, seneye yokum dedik.  Ispartasporlu futbolcu bunu diyemez. Mecburen takımına sahip çıkıyor. Formasına sahip çıkıyor. Bizim en kısa zamanda çok düzgün bir altyapı oluşumunu, kendi futbolcularımızı yetiştirmemiz lazım.

Sondakika32: Yüzbinlere dayanan üniversite öğrencisi sayımızla, 2 üniversite ile bu işi götüremiyoruz neden? Mesela biz birkaç tane Kazakistan öğrencisi ve ülkesinin liginde oynayan kişiler tanıyorum. Kazakistan birinci liginde oynuyor ve SDÜ öğrencisi.

Ali Özdoğam: Siz bile tanıyorsanız, bende tanıyorsam, Isparta spor cok büyük bir ligde oynamıyor. Sonuçta amatör lig yani. Bana sorarsanız bu paralar çok yüksek paralar. Bahsedilen paralar 150-200 binleri 3 ligdeki oyuncular kazanmıyor. Biz arkadaşlarımızla konuşuyoruz futbolculara 3 lig değil 2 ligde bu paraları vermiyorlar. Bana sorarsanız çok yüksek paralar. keşke bu paralar harcansın da bunun sonunda başarı gelsin. Hem para harcanıp hem başarı gelmiyorsa sıkıntı oradadır. Kazandığın parayı çöpe atıyorsun.

Sondakika32: Diğer İl ve İlçelerde Amatör spor müsabakaları ücretsiz. Ya Isparta?

Ali Özdoğam: Takmı yüksek maliyetlere kurarsanız, yönetim bir yerlerden para bulmanın derdine düşmüştür. Yönetim çok yüksek paralar harcadığı için. Maç gelirlerinin desteğine ihtiyaç duyuyordur. Ben içerdeki maçlarına gidiyorum, kimse bilet paralarını verirken burnunu kıvırmıyor. Herkes severek paraları veriyor. Halkımız destekliyor, maçlara 10-15 bin seyirciye oynuyor. Isparta bazı konulara aç, insanlar olsun istiyor. Benim çevremde muhalif, başarısız olsun diyenler yok. Herkes Ispartaspor başarılı olsun diyor. Emin olun insanlar şnu diyor: Bu işten anlayan insanlara sorulsun. Platform oluşturup sizin düşünceniz var mı diye sorsalar.

Sondakika32: Siyaset spordan elini çekmeli mi?

Ali Özdoğam: Kesinlikle. Gözlemlerime göre siyaset her işin içinde var. Sporla siyaset ayrı konular. Siyaset elini kesinlikle çekmeli. Siyasiler sadece destek verici olmalılar. Ankara’da varsa işim onu çözsünler. Futbolu futbolcular yönetsin. Futblu bilen insanlar yönetsin.

Sondakika32 teşekkür ederim.

Ali Özdoğam: Ben teşekkür ederim.     

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Ali, Özdoğan:, ‘150-200, bunları, 3, ligdeki, oyuncular, kazanmıyor’, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı