Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 20:43
 
ATM'lerde fark edilmeyen dolandırıcılık hilesi!
ATM'lerden para çekerken bakın dikkatsiz davranıldığında ATM önünde bizi bir tehlike bekliyor.
GÜNDEM Haberi
ATM'lerde fark edilmeyen dolandırıcılık hilesi!

     Herhangi bir sokakta ATM'den para çekmek istiyorsunuz; ancak bilmediğiniz tehlike unsuru taşıyan bir 'detay' var. ATM'lerden para çekerken bakın dikkatsiz davranıldığında ATM önünde bizi bir tehlike bekliyor.  ATM ekranının hemen altındaki bu parça aslında büyük bir tehlike unsuru içeriyor.

   

    Herhangi bir ATM'de karşımıza çıkabilir. Dikkatsiz davranıldığında görme ihtimaliniz çok düşük. Şimdi yavaşça bu parçayı kendimize doğru çekiyoruz.Bu parçayı yavaşça kendinize çektiğinizde dikkat edeceğiniz üzere kolayca elinizde kalıyor. Zaten işin şaşırtan yanı da bu adımdan sonra ortaya çıkıyor. Dikkatli bakıldığında  elinizde tuttuğunuz aparatın içinde gizli bir kamera bulunuyor.

   Uzun saatler hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan aktif olarak çalışıyor ve bu süre boyunca da aktif halde kalarak girdiğiniz tüm şifreleri size hissettirmeden tek tek  kaydediyor. Akıllardaki soru ise şu: Bunca saat bu aparat gizli kamerayı nasıl aktif halde tutuyor? Enerjisini nasıl sağlıyor? Bu sorunun basit bir yanıtı var: Gücünü telefonlardan alışık olduğumuz bataryadan sağlıyor. Elbette kaydettiği görüntüleri bir yerde depolaması gerekiyor. Bu aparatın hemen arka yüzünde SD kart bulunuyor; yani kaydedilen veriler bu hafıza kartına depolanıyor.

    ATM'lerde gördüğünüz ve kartınızı yerleştirdiğiniz bölüm de aslında yeri geldiğinde dolandırıcıların büyük oyununun bir parçası olabiliyor. Renginin ne olduğuna bakılmaksızın kartınızı soktuğunuz bu bölmeyi yavaşça kendinize çekmeye çalışın; bu noktada bu bölmede herhangi bir sorun varsa aparat doğrudan elinizde kalacaktır.

Oysa dışarıdan bakıldığında kredi kartınızı soktuğunuz bu bölmeyi gerçeğinden ayırmak oldukça zor. Sadece güç uyguladığınızda bu dolandırıcılığı fark edebilirsiniz.

 

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: Seçil Güler
Etiketler: ATM'lerde, fark, edilmeyen, dolandırıcılık, hilesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı