Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 18:10
 
Bakan Koca, gerçek vaka sayını neden açıkladı! Sebebi belli oldu...
Bakan Koca, gerçek vaka sayını neden açıkladı! Sebebi belli oldu... Bakan Koca'nın gerçek vaka sayısını açıklamasından sonra tepkiler gelmeye başladı. Gerçek vaka sayısının neden şimdiye kadar saklandığı ise gün yüzüne çıktı.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca, gerçek vaka sayını neden açıkladı! Sebebi belli oldu...

MilliGazete haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tablosunda yer almayan koronavirüse yakalanan vaka sayısını ilk kez açıkladı.

Koca, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. 25 Kasım tarihinde açıklanan verilere göre; 6 bin 814'ü semptomatik olmak üzere toplam 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 168 artarak 12 bin 840'a yükseldi.

Bakan Koca'nın gerçek vaka sayısını açıklamasından sonra tepkiler gelmeye başladı. Gerçek vaka sayısının neden şimdiye kadar saklandığı ise gün yüzüne çıkmış oldu. Gerçek vaka sayısının saklanmasının perde arkasını CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş açıkladı.

Barış Yarkadaş, sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gerçek koronavirüs sayılarını neden açıklamak zorunda kaldığını yazdı.

Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabında, "İBB Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı ve Türk Tabipleri Birliği, yalanın perdesini yırttı! İBB ve İTO gerçek sayıları açıkladı. DSÖ ise "Aşıları olgu sayısına göre dağıtacağız" deyince, Sağlık Bakanlığı gerçeğe yakın sayıları açıklamak zorunda kaldı. Halka yalan söylediniz, istifa edin!" ifadelerini kullandı.Advertisement

BAKAN KOCA, DÜN GERÇEK VAKA SAYISINI AÇIKLARKEN NE DEMİŞTİ?

Koronavirüs tablosunda yer almayan koronavirüse yakalanan vaka sayısını ilk kez açıklandı. 25 Kasım tarihinde açıklanan verilere göre; 6 bin 814'ü semptomatik olmak üzere toplam 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 168 artarak 12 bin 840'a yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugunkü vaka sayısımız 28 bin 351" diyerek, "Temmuzdan sonra test yaptığımız grubun özelliği nedeniyle sadece semptomlu hastaları bildirdiğimizi ifade etmek için veri tablomuzda hasta kavramını kullanmayı tercih ettik. İleri sürülen iddiaların aksine verdiğimiz verinin doğru anlaşılmasını sağladık. Hayati risk taşıyan ağır vakalarımızın sayısını paylaşmayı tercih ettik.Sağlık personelimizin insan üstü gayretle çalışmasına yol açan hastaneye yatma durumunda kalan hastalardır. Bu yüzden hasta ve ağır hasta sayılarımızı her gün kamuoyuyla paylaştık. Sağlık sistemimize esas yükü bunlar oluşturuyor. Ancak görüyorum ki vatandaşımız pozitif çıkan, evinde takip edilen, izolasyonda tutulan vakaların hepsinden haberdar olmak istiyor. Bu vakalarla ilgili her türlü bilgi sistemimizde kayıtlı." ifadesini kullandı.

AÇIK TEST POLİTİKASINA GEÇİLDİ

"Filyasyon ekiplerimizin tespit ettiği temaslılar da anlık olarak sistemimize işlenmektedir. Güvenlik güçlerimiz, kamu kurumlarımız, okullarımız, belediyelerimiz dahil bu sisteme erişip sorgulama yapabilmektedir. Testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür." diyen Koca konuşmasına şu şekilde devam etti; "Laboratuvar altyapısı yeterli olan bütün sağlık kuruluşlarımızı yetkilendirdik. Önümüzdeki günlerde kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız. Test kapasitemizin geldiği nokta ve test politikamızın revizyonu konusu Bilim Kurulu'nda gündem oldu. Artık açık test politikasına geçtiğimiz söylenebilir.

Sempton göstermeyen hastalarımızı da tabloda göstermeyi planlıyoruz."

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Bakan, Koca,, gerçek, vaka, sayını, neden, açıkladı!, Sebebi, belli, oldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı