Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 10:31
 
‘Ben devletim’ gözaltısına ‘kanunsuz ve keyfi’ tepkisi
‘Ben devletim’ gözaltısına ‘kanunsuz ve keyfi’ tepkisi...Hatay’da polis, ailesiyle yemek yiyen Baro Başkanı’na kimlik kontrolü yapmak istedi. Uygulamanın yasal dayanağını soran ve izin belgesini görmek isteyen başkan 'Biz devletiz, dayanağa gerek yok' denilerek yaka paça gözaltına alındı.
- Haberi
‘Ben devletim’ gözaltısına ‘kanunsuz ve keyfi’ tepkisi

Karar gazetesinin haberine göre ; Hatay’da polis, ailesiyle yemek yiyen Baro Başkanı’na kimlik kontrolü yapmak istedi. Uygulamanın yasal dayanağını soran ve izin belgesini görmek isteyen başkan “Biz devletiz, dayanağa gerek yok” denilerek yaka paça gözaltına alındı. Devlet zırhına sığınıp kendini hukukun üstünde gören zihniyetin ulaştığı vahim boyut tepki çekti: Bir baro başkanına yönelik bu uygulama keyfi ve kanuna aykırı. Kimlik sorarken makul şüphe varsa polis izin yazısını göstermeye mecburdur.

Hatay’da ailesiyle yemek yediği sırada polisin keyfi gözaltısına maruz kalan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in yaşadıkları hukukun keyfi olarak çiğnendiği bıyutu bir kez daha gösterdi. Dönmez, kendisinden kimlik isteyen polislere “Yazılı emir olmadan göstermiyorum” yanıtını verdi. Polisler ise Dönmez’e “Biz devletiz, kanunsuz iş yapmayız” dedi. Daha sonra diğer polisler de gelerek Dönmez’e “Şu an kanunen suç işliyorsunuz” suçlamasında bulundu. Dönmez ise bunun üzerine “Suçun ne olduğunu bileyim?” diye sordu. Polislerden biri “Neden vermek istemiyorsunuz? Kimliğinizi vereceksiniz, bunun bir dayanağı yok ki” dedi. Başka bir polis de kimlik sormanın polisin yetkisinde ve inisiyatifinde olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından polis, Baro Başkanı Ekrem Dönmez’i zor kullanarak gözaltına aldı. Dönmez, ifadesi alınmak üzere karakola götürülürken, sosyal medyaya yansıyan görüntüler tepki çekti. Çok sayıda baro başkanı, Dönmez’e destek mesajları attı.

 

Kaynak: (AKM) - Akdeniz Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: ‘Ben, devletim’, gözaltısına, ‘kanunsuz, ve, keyfi’, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı