Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 21:22
 
Böcekler neden yok ediliyorlar?
Dünyadaki böcek popülasyonu ürkütücü oranda azalıyor. “The Wildlife trust” öncülüğünde yayımlanan bir raporda, son on yıldaki düşüşün ne kadar dramatik olduğu vurgulanıyor. Raporun yazarları olayı "farkına varılmamış kıyamet" diye nitelendiriyor.
GÜNDEM Haberi
Böcekler neden yok ediliyorlar?

Amerikan Newsweek’te yer alan ve Odatv'den İpek Kip'in çevirdiği haber göre, çalışma habitat parçalanması, iklim değişikliği ve böcek ilacı kullanımı gibi faktörlerden dolayı, böcek popülasyonlarının 1970'lerden bu yana yüzde 50 veya daha fazla azaldığını söylüyor.

NESİLLERİ TÜKENİYOR

Raporda, böcek kıyametinin distopik bir resmini oluşturan düzinelerce araştırma yer alıyor. Örneğin: İngiltere’de, 1976 ve 2017 yılları arasında kelebek sayıları yüzde 46 azalmış. Porto Riko’da, toplanan böcek ve örümceklerin biyokütlesi 1976-1977 ve 2011-2013 yılları arasında yüzde 75-88 düşmüş. Bu arada, ABD'de, beş yaban arısı türü, son 25 yılda hem menzil hem de bolluk açısından büyük azalmalar yaşamış. Bu türlerden biri artık nesli tükenen Franklin yaban arısı…

Bahsedilen en hızlı tür azalmalarından biri, 2017 yılında yayımlanan bir çalışmada ortaya çıktı. Alman tuzaklarına yakalanan böceklerin toplam biyokütlesinin 1989 ve 2014 yılları arasında yüzde 75 oranında düştüğü tespit edildi.

TOKSİK KİMYASALLAR

Raporda belirtilen araştırma sonucu, 2019'da “Biological conservation”da yayımlanan bir makalede, “Geç Permiyen ve Kretase dönemlerinden bu yana dünyadaki en büyük nesil tükenme olayına tanık oluyoruz” denildi. Rapor, 73 çalışmanın analizine dayanıyor (öncelikle Kuzey Amerika ve Avrupa'dan) ve böcek türlerinin yerel tükenmesinin diğer omurgalıların oranının sekiz katı olduğunu gösteriyor. Bu, yıllık yüzde 2,5'lik bir düşüşe neden oluyor. Bu düşüşe tam olarak neyin sebep olduğuna dair bazı tahminler olsa da genellikle insan aktivitesi ile ilgili faktörlerin bir araya getirilmesi mümkündür: habitat kaybı, böcek ilacı kullanımı, iklim değişikliği ve günlük atılan diğer toksik kimyasallar.

Rapora dahil edilmeyen bir çalışma, son 20 yılda dünyanın vahşi doğasının onda birinin yok edildiğini buldu. Rapora dahil edilen bir başkası, küresel bal örneklerinin yüzde 75'inin neonicotinoid insektisitler içerdiğini ortaya koyuyor.

EKOSİSTEM İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİPLER

Neden umursayalım derseniz; raporun yazarları, insanlar tarafından yetiştirilen mahsullerin dörtte üçünün böcekler tarafından döllenmesi gerektiğinin altını çiziyor, bu yüzden hayatta kalmamız onların yaşamına bağlı. Böcekler, yaşadıkları ekosistemler için hayati öneme sahiptir, sadece bitkilerin döllenmesi için değil, haşere kontrolü, besin geri dönüşümü ve daha büyük hayvanlar için besin kaynağı olarak da önemlidir.

Tamamen ekonomik bir perspektiften bakıldığında, ABD ekonomisi, böcek müdahalesi gerektiren ipek ve bal gibi ürünlerden yılda 57 milyar dolar elde etti.

Raporun yazarına göre, "Sonuçlar açık; böcek düşüşleri durmazsa, karasal ve tatlı su ekosistemleri çökecek ve insan refahı için derin bir problem ortaya çıkacak."  “İyi haber şu ki, çok geç değil; birkaç böcek tükenmiş olsa da doğru müdahele ile popülasyonlar hızla iyileşebiliyor.”

“Tüm rutin ve gereksiz pestisit kullanımını durdurmalı ve bahçelerimizde, kasabalarımızda, şehirlerimizde ve kırsal alanlarımızda daha fazla ve daha iyi bağlanmış, böcek dostu habitatlar yaratarak bir doğa geri kazanım ağı kurmaya başlamalıyız."

* Kraliyet Yaban Hayatı Güvenleri Derneği'nin ticari adı olan Yaban Hayatı Güvenleri, Birleşik Krallık, Man Adası ve Alderney'deki 46 yerel Yaban Hayatı Tröstü'nden oluşan bir organizasyondur.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Böcekler, neden, yok, ediliyorlar?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı