Haber Detayı
23 Ocak 2021 - Cumartesi 11:28
 
Celal Eren Çelik: AKP'nin veliahtları
Celal Eren Çelik: AKP'nin veliahtları
GÜNDEM Haberi
Celal Eren Çelik: AKP'nin veliahtları

Siyasetcafe yazarı Celal Eren Çelik, "AKP'nin veliahtları" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Çelik'in yazısından bazı kesitler şöyle;

Tarih boyunca güçlü hükümdarların ve demokrasi ile idare edilen toplumlarda iktidarı elinde bulunduran siyasal partilerin güçlü parti başkanlarının gücünün doruğunda olduğu dönemlerde yakınlarında olan sistemin 2. Yahut 3. Güçlü halkasını oluşturan kişiler bu güçlü hükümdar yahut liderlerin yerine kendilerini konumlandırmayı akıllarından geçirmemişlerdir.

Lakin bu güçlü hükümdar ya da lider ne zaman güç kaybı yaşamaya başlamışsa işte o zaman hükümdar veya liderin hemen yanı başındaki 2. Ve 3. Halkada bulunan çeşitli güç odakları onlardan sonrası için bir güç mücadelesi vermeye başlamışlardır.

Bugün AKP ve Recep Tayyip Erdoğan özelinde yaşanan durum da tam olarak  budur. Bundan 5 sene öncesine kadar Erdoğan’ın yerine “Erdoğan sonrası” için hiçbir şekilde plan kurulamaz, AKP içerisindeki hiçbir güç odağı “Erdoğan sonrası” için kendisinin merkezde olduğu yeni bir sistem için mücadele vermezken bugün gelinen noktada artık AKP içerisinde “Erdoğan sonrası” düşünülmeye başlanmış, bu olay da sadece “Düşünce” olmaktan çıkarak parti içerisinde çeşitli kliklerin Erdoğan sonrası AKP’nin başına geçme planlarında bir güç mücadelesine dönüşmüş durumdadır…

***

İşte tam da bu nedenle İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu’nun annesine küfür edenlerin serbest bırakılmasına Twitter üzerine verdiği tepkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Klavye başından tutuklama siparişi verenler” diyerek yaptığı çıkış ve hemen arkasından Yasin Bölükbaşı’nın Soylu’ya yönelik “Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır.” Açıklaması sıradan beyanatlar değil, AKP içerisinde Erdoğan sonrası döneme hazırlanan 2 ana güç merkezinin güç savaşını göstermesi açısından önemlidir.

AKP içerisinde “Erdoğan sonrası dönem” için güç savaşına girişen bu 2 ana güç odağının kodları ile ilgili detaylı analizi yapmadan önce ise bir önemli tespiti yazmakta fayda var..

Berat Albayrak’ın tasfiyesi öncesinde AKP içerisinde bu mücadele Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasında devam etmekteydi.

Berat Albayrak’ın siyasete tepeden inme “Kayınpeder” torpili ile inerek çok etkin noktalara gelmesi ve sistem içerisinde önemli bir figür haline “Dönüştürülmesi”, Albayrak’ın yetersizliğine rağmen desteklenmeye devam etmesi yine Albayrak’ın kurduğu PELİKAN yapılanması ile medya üzerinden “Operasyonel” hamleler yapması, algı yönetimi dizaynı çalışmaları kendisine “Saygıdan” değil “Korkudan” kaynaklı bir etki alanı yaratmıştı.

Ancak bu etki alanı oluşurken Albayrak aynı zamanda AKP içerisinde belki de en nefret edilen siyasal figür haline gelmişti.

Albayrak nefreti aynı zamanda aslında Soylu ve ekibinden hiç hazzetmeyen, Soylu’yu hiçbir zaman AKP’nin bir asli unsuru olarak görmeyen Albayrak karşıtı pek çok grubun Albayrak-Soylu mücadelesinde “Düşmanımın düşmanı dostumdur” diyerek Soylu’nun yanında saf tutması sonucunu doğurmuştu.

Ancak ne zaman ki Berat Albayrak tasfiye edildi, AKP içerisinde de kartlar yeniden karıldı, dengeler yeniden şekillendi…

Yazının tamamı için tıklayın

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Celal, Eren, Çelik:, AKP'nin, veliahtları,
Yorumlar
Haber Yazılımı