Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 10:22
 
CHP'li Ömer Fethi Gürer: 'Fiyatlar 1 yılda yüzde yüz arttı'
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, damacana su fiyatındaki artışına dikkat çekti.
EKONOMİ Haberi
CHP'li Ömer Fethi Gürer: 'Fiyatlar 1 yılda yüzde yüz arttı'

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ambalajlı su sektöründeki yüksek fiyat artışına dikkat çekti. Gürer, “Soğan ve patates fiyatlarının artmasıyla depoları basan Bakanlık, yabancıların hakim olduğu ambalajlı su sektöründe, ambalajlı ve damacana suya gelen zamları olağan gibi sunuyor” dedi.

Yabancı şirketlerin önemli ölçüde hâkim olduğu damacana su sektörü ile ilgili açıklanan tavan fiyat ve farklı fiyat uygulamaları basında bir hayli tartışılmış ve büyük şirketlerce hiç uygulanmadığı belirtilmişti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’de konuyu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu..

Bakan Pekcan Gürer’e verdiği yanıtta:

“2018 Ağustos döneminde döviz kurunda yaşanan gelişmeler neticesinde tüm sektörlerde olduğu gibi ambalajlı su sektöründe gerçekleşen fiyat artışları ile ilgili olarak sektörde önemli pazar payına sahip firmalarından (Erikli, Nestle, Hayat, Pınar, Saka, İdeal, Abant, Damla vb.) açıklama istenmiştir. Firmalar tarafından yapılan benzer açıklamalarda; genel olarak ambalajlı su sektöründe özel olarak ise damacana su sektöründe en önemli maliyet unsurunun ambalaj olduğu, başta ithal ambalaj malzemelerindeki fiyat artışları ile enerji ve taşıma/lojistik maliyetlerindeki artışa bağlı olarak toplam maliyetlerin arttığı, ürünlerin satış fiyatlarındaki artış oranının maliyetteki artış oranından daha düşük olduğu, sektörde 200 ün üzerinde firmanın bulunduğu, satış fiyatlarını belirlerken hem kendi maliyetlerini hem de rakip firma ürünlerinin satış fiyatlarını göz önünde bulundurdukları hususları belirtilmiştir.

Diğer taraftan, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir Esnaf Odası tarafından, üyelerine damacana su satışı konusunda getirilen tavan fiyat uygulamasının tüm Türkiye'de geçerli olduğuna yönelik özellikle sosyal medyada yer alan ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan cevabında iki önemli açıklama var. Uluslararası su firmaları maliyet artışından dolayı fiyatların arttığını ifade ediyorlar ve fiyat artışını hak olarak görüyorlar ama aynı Bakanlık, üreticinin iki katından fazla artan girdi fiyatları ve artan elektrik su fiyatlarına düzenleme getirmiyor ama gidip patates soğan deposu basıyor. Üreticiye, “maliyetin ne?” demeden terörist ilan ediyor ama uluslararası su firmalarının fiyatları bir yılda 100 artmış. Bakanlık, fiyat artışlarında şirket açıklamalarını olağan gibi sunuyor. Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odasının Başkanı iktidar yanlısı televizyonlarda tavan fiyatı açıklayıp satış fiyatı duyuruyor. Hiç bir yetkili, “sen fiyat açıklayamazsın” demiyor.

Aradan bir yıl geçmiş ve Bakan, “esnaf odasının yetkisi yok” diyor. Neden bir yıl önce TV kanallarında açıklama yapılırken odanın yetkisi yok demediler? Açıklamıyorlar..” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: CHP'li, Ömer, Fethi, Gürer:, 'Fiyatlar, 1, yılda, yüzde, yüz, arttı',
Yorumlar
Haber Yazılımı