Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 09:50
 
CHP Milletvekili Ünal Demirtaş 'Üniversite hastaneleri kapatılmaya mı çalışılıyor?'
özel şirketlere yaptırılan şehir hastaneleri sonrasında devlet hastaneleri bir bir kapatılırken şimdi de üniversite hastaneleri aynı tehlike ile karşı karşıya kaldı.
SAĞLIK Haberi
CHP Milletvekili Ünal Demirtaş 'Üniversite hastaneleri kapatılmaya mı çalışılıyor?'

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, konuyla ilgili, “Sağlık Uygulama Tebliği’nin özellikle güncellenmeyerek hastanelerin kapatılmaya çalışıldığından şüpheleniyoruz” dedi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Sözcüsü ve CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT) fiyatlarının güncellenmemesi nedeniyle üniversite hastanelerinin adeta borç batağına sürüklendiğini, sağlıkla ilgili cihazları alamaz hale düşürüldüklerini söyledi. Demirtaş, “SUT'un özellikle güncellenmeyerek üniversite hastanelerinin kapatılmaya çalışıldığı şüphesi duyuyoruz” uyarısında bulunurken, konunun Meclis tarafından araştırılması için önerge verdi.

SAĞLIK PARALI OLUYOR

Demirtaş, son yıllarda şehir hastaneleri gibi devasa özel sektör yatırımlarının yapılması nedeniyle sağlıkta ciddi sıkıntıların yaşandığını, sağlığın hızla paralı hale dönüşmeye başladığını, kamu ve üniversite hastaneleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiğini söyledi. 11 yıldır güncellenmeyen SUT nedeniyle sağlık hizmetlerinde kullanılması zorunlu olan tıbbi cihaz, sarf malzemeleri ve ilaçların tedarik edilmesinde özellikle üniversite hastanelerinde halk sağlığını olumsuz olarak etkileyen büyük sorunlar yaşandığını belirten Demirtaş, şu tespit ve uyarılarda bulundu:

HİZMET DURMAK ÜZERE

“Zorunlu durumlar dışında kalp pili ve bazı stentlerin takılamadığı, nöro radyolojik işlemlerin yapılamadığı, kemoterapi, anestezi ilaçlarının alınamadığı, ameliyatların ertelendiği, bazı tahlil ve tetkiklerin yapılamadığı ve hatta bazı hastanelerde basit sarf malzemelerinin bile tedarik edilmesinde ciddi problem yaşandığı görülüyor. 2008'den bu yana SUT'ta kısmen güncelleme yapılsa da önemli artış sağlanmadı. Oysa 11 yılda dolar 4.5, Euro 3.5 kat arttı. Bugünkü SUT fiyatlarıyla malzeme alınması mümkün değil. Üniversite hastanelerinde hizmet durma noktasına geldi.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: CHP, Milletvekili, Ünal, Demirtaş, 'Üniversite, hastaneleri, kapatılmaya, mı, çalışılıyor?', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı