Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 11:11
 
Çiftçiler isyan etti: Battık vallahi battık
Çiftçiler isyan etti: Battık vallahi battık
EKONOMİ Haberi
Çiftçiler isyan etti: Battık vallahi battık

Karar Gazetesi'nin haberine göre: Patates üreticisi Niğdeli çiftçiler, ürünlerinin para etmediğini söyleyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Çiftçi Burhan Battal, Tarım Bakanı Pakdemirli'nin istifasını isteyerek, "Ben de AK Partili değil miyim, maraba mıyım ben? Battık vallahi battık, Sayın Cumhurbaşkanım sesimizi duyun" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İl Başkanı Erhan Erdem, patates üreticilerinin sorunlarını dinlemek için Bağlama kasabasına gitti.

"BATTIK VALLAHİ BATTIK"

Erdem'in konuştuğu çiftçilerden Burhan Battal, ürettikleri ürünlerin maliyetini karşılamadığını söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi: “Sayın Cumhurbaşkanının bilgisi yok, bilgisi olsa el atardı. (Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli) Ya bu işle ilgili bilgisi yok ya da bıraksın ya. Battık, vallahi battık. Kur’an çarpsın battık. Ben de AK Partili değil miyim, maraba mıyım ben? Battık vallahi battık, Sayın Cumhurbaşkanım sesimizi duyun." Battal, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Yazık değil mi bana?” diye sordu.

"NE OLACAK ÇİFTÇİNİN HALİ?"

Çiftçi Sinan Akkuzu da elindeki patatesleri göstererek, büyük olan patatesleri girdi maliyeti olarak sıralandıktan sonra küçük patatese ise “Bu da bize kalan. Bunu da satamıyoruz” dedi. “Ne olacak çiftçinin hali?” diye soran Akkuzu, AK Parti'nin iktidara gelişini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Onlar zaten 2002’de gelirken ABD’ye söz verdiler. Çiftçiyi batıracaksın dediler, bizi batırdılar. Battık efendim biz. Hepimiz icralığız. Traktörler icralık, gübreyi, mazotu ödeyemedim. Depoya çektiğimiz malın işçi parasını ödeyemedim. Yazık değil mi bu işçiye? Yazık çoluğuyla çocuğuyla geldi bize çalıştı. Çiftçi battı efendim, Tarım Bakanı, Cumhurbaşkanı duysun. Köy yerlerinde kimsenin huzuru yok. Bir teneke yağı evimize alamıyoruz. Veresiye alıyorduk, bakkal vermiyor. Şeker alamıyoruz, komşudan komşuya herkes birbirine şeker alıyor çay içmek için.”

"EVİNE GÖTÜRECEK EKMEKLERİ YOK"

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem ise çiftçinin ve köylünün perişan olduğunu anlatarak, “Hepsi perişan evine götürecek ekmekleri yok” dedi. Adem, AK Parti hükümetini eleştirerek, “18 yılda yaptıkları en büyük iş çiftçiyi batırmak oldu” diye ekledi.

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Çiftçiler, isyan, etti:, Battık, vallahi, battık,
Yorumlar
Haber Yazılımı