Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 18:46
 
Davutoğlu ’ve Babacan'ın partileri ne kadar oy alacak? Anket şirketlerinden yeni tahminler
Daha önce de başarılı tahminleriyle gündeme gelen Avrasya Araştırma, Babacan ve Davutoğlu’nun oy oranlarına ilişkin tahminlerini açıkladı.
SİYASET Haberi
Davutoğlu ’ve Babacan'ın  partileri ne kadar oy alacak? Anket şirketlerinden yeni tahminler

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçim sonuçlarına en yakın sonucu açıklayan Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, yeni kurulacak partilerin olası oy oranlarına ilişkin tahminlerini paylaştı.

Artı TV yayınına katılan Özkiraz şu ifadeleri kullandı:

“Ahmet Davutoğlu AK Parti’den istifasından önce çok düşük bir oy oranına sahipti. Yüzde 1-2 arasında bir oy oranında gözüküyordu ama açıkçası istifa ettikten sonra Ahmet Davutoğlu çok atik davrandı. Muhtemelen Ali Babacan’ın da parti kuruluşunu ertelemesi ile birlikte Davutoğlu’nun oy oranı etkili bir şekilde tırmandı, şu anda yüzde 4-4 buçuklarda olduğunu tahin ediyorum. Ali Babacan’ın da 8 buçuk 9’larda olduğunu tahmin ediyorum. Ahmet Davutoğlu oylarının tamamını AK Parti’den alıyor. Ali Babacan ise 5- 5 buçuk puan kadarını Ak Parti’den alıyor.”

OPTİMAR’DAN DA YENİ ANKET

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak da Optimar Araştırma’nın en son yaptığı seçim anketini paylaştı. Ankete göre yeni parti oluşumu içerisinde olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan, yüzde 10’dan fazla oy alıyor.

Albayrak, Optimar Araştırma şirketi başkanı Hilmi Daşdemir’in “AK Parti’ye yakın, Babacan ve Davutoğlu’nun teşebbüslerine mesafeli olduğunu” söylerken “Yani, Daşdemir’in Davutoğlu ve Babacan lehinde ‘şike’ yapması düşünülemez” yorumunu yaptı.

“Kamuoyu araştırma şirketi Optimar’ın 5-10 Eylül 2019 tarihleri arasında 26 il genelinde 18 yaş üzeri 1708 kişi ile görüşerek gerçekleştirdiği ‘Türkiye Nabzı Araştırması’nda bu rakamlar daha yüksek çıktı” diyen Albayrak, şöyle yazdı:

“Parti kurarsa oy verir misiniz?” sorusuna olumlu cevap verenlerin oranı Babacan için yüzde 12.1, Davutoğlu için yüzde 10.9.

Bu soru ikisi için ayrı ayrı sorulmuş, ‘İkisinden hangisini tercih edersiniz?’ diye sorulmamış, dolayısıyla hem Babacan hem Davutoğlu’na oy vereceğini söyleyenler olabilir.

Bu nedenle iki rakamı toplayıp “İkisi toplamda yüzde 23’ü buldu” diyemeyiz.

“Optimar’ın araştırmasına göre ikisinin toplamı her halükarda yüzde 12’nin üzerinde” diyebiliriz ama.

Tabii ki yeni partilerin gerçek potansiyelleri (daha büyük veya daha küçük), bu partiler şekillendikçe ve siyasette varlık gösterdikçe ortaya çıkar.

AK Parti iktidarının ve mevcut muhalefet partilerinin tavırları da buna tesir edecektir.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Canangul
Etiketler: Davutoğlu, ’ve, Babacan'ın, , partileri, ne, kadar, oy, alacak?, Anket, şirketlerinden, yeni, tahminler,
Yorumlar
Haber Yazılımı