Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 16:46
 
Dolarda rüzgar tersine döndü
Dolarda rüzgar tersine döndü
EKONOMİ Haberi
Dolarda rüzgar tersine döndü

Mynet haber sitesi'nin haberine göre; Üç haftanın en düşüğünü gören dolar Avrupa Merkez Bankası'nın kararıyla yeniden yükselişe geçti.

Dolar/TL'de öğleden sonra sert hareketler görüldü. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) varlık alım kararı ve ardından Başbakan Yıldırım'ın Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararları açıklamasıyla kurda oynaklık arttı. Dolar, yeniden 3,49 seviyesinin üzerine çıktı.

AVRUPA MERKEZ'İN KARARI YÜKSELTTİ

Avrupa Merkez Bankası'nın faizi sabit bırakması ve varlık alım programında değişikliğe gitmesinin ardından dolar, yükselişe geçerek önce 3,41'i aştı.

Avrupa Merkez Bankası, varlık alım programının Nisan 2017'den itibaren ayda 60 milyar euro olarak Aralık 2017 veya gerekirse daha ileriye devam edeceğini açıkladı.

Banka Mart 2017'ye kadar 80 milyar euro seviyesinde olan varlık alım programını nisandan sonra 60 milyar euroya düşürmüş olacak. Varlık alım programının süresi uzasa da miktarında kesintiye gidilecek.

Euro/dolar paritesi de kararın ardından 1,0875'e kadar yükselerek 11 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Parite daha sonra 1,07'nin altında dengelendi.

Geçen hafta 3,81'i aşan euro/TL de gün içinde 3,61'e gerilese de yeniden 3,70 civarına yükseldi.

Kaynak: Editör: Yasemin Kirazs
Etiketler: Dolarda, rüzgar, tersine, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı