Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 12:13
 
Fikri Akyüz 'Keşke Ak parti politikalarını desteklemeseydim'
Geçmişte AKP politikalarına destek veren gazetecilerden Fikri Akyüz, yaptığı açıklamada bugün uygulanan başkanlık sistemine destek verdiğinden ötürü pişman olduğunu söyledi.
- Haberi
Fikri Akyüz 'Keşke Ak parti politikalarını desteklemeseydim'

Gazeteci Fikri Akyüz, AKP'ye başkanlık sistemi üzerinden verdiği destekten ötürü pişman olduğunu açıkladı.

Çağlar Cilara'nın programına konuk olan ve uzun zamandır ekranlardan uzak kalan Akyüz, başkanlık sistemini desteklemesine rağmen bugün uygulanan yönetim anlayışına karşı olduğunu söyledi.

Başkanlık sisteminin mecrasından çıkartıldığını ve uygulanan sisteme verdiği destekten ötürü büyük pişmanlık yaşadığını dile getiren Akyüz, "Başkanlık sistemi geldi evet, başkanlık sistemine açık söyleyeyim evet oyu vermiştim. Ben 30 sene evvelde hukuk fakültesinde okurken başkanlık sistemi yanlısıydım. 3 sene evvelde oy verdim yanlısıydım, yarında yanlısı olacağım. Ama arzu ettiğim bu değil açık söylüyorum. Yanıldım keşke başkanlık sistemine evet demeseydim itiraf ediyorum. Çünkü ben başkanlık sisteminin Amerika'daki gibi de arzu etmiyorum. Kuvvetler dengesinin yerli yerine oturduğu sistemi arzu ediyorum" dedi.

Program sunucusu Cilara'nın, "Görmediniz mi taslak metin ortadaydı? Bütün yetkiler cumhurbaşkanına verilmişti Allah aşkına" sorusuna karşılık Akyüz,"Bu sürecin bu denli kötü yürütüleceği kanaatinde değildim" değerlendirmesi yaptı.

Öte yandan 'Cumhurbaşkanı'nın iyi niyetine mi güvendiniz, istismar etmez bu yetkileri mi dediniz?'  ilişkin soruya ise Akyüz, "İstismardan ziyade bazen adam iyi niyetli insan evladıdır, iyi niyetli bir takım icraatler yapar ama sonuca bakarsınız sonuç olumlu değildir. Başkanlık sistemi, bugün uygulanan sistem doğru değil" diye ifade etti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Fikri, Akyüz, 'Keşke, Ak, parti, politikalarını, desteklemeseydim',
Yorumlar
Haber Yazılımı