Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 14:21
 
İbrahim Karagül: Artık savunma dönemi bitti
İbrahim Karagül: Artık savunma dönemi bitti.
DÜNYA Haberi
İbrahim Karagül:  Artık savunma dönemi bitti

Yenişafak yazarı İbrahim Karagül 'Kafkasya’dan da bir zafer gelecek. Bu iş artık askeri yoldan çözülecek.' konu başlıklı bir yazı kaleme aldı. Karagül düşüncesini "Azerbaycan savunmada kaldığı müddetçe ne Karabağ kurtarılacak ne de diğer bölgelerdeki işgal sona erecek. Bu yüzden de Bakü yönetiminin, cesur bir karar alıp, Ermeni işgali altındaki bölgelere bakışını değiştirmesi, savaşı Ermenistan’a doğru taşıması gerekiyor. Azerbaycan’ın bunu yapacak gücü de var, haklılığı da." ifadeleriyle savundu.

Karagül'ün yazısı ise şöyle oldu:

Bu; Türkiye için de böyle Azerbaycan için de. Türkiye savunmada kalsaydı, Irak’tan, Suriye’den, Doğu Akdeniz’den, Ege’den kuşatma planları gerçek olacak, ardından da saldırılar başlayacaktı.

Türkiye: Ermenistan’ı vurur mu?

Ermeni saldırıları Azerbaycan’ın gücünü ortaya çıkarmakta, kendine güvenini artırmaktadır. Böyle devam ederse, Azerbaycan ordusu savunmayı bırakıp topyekûn taarruza geçebilir ve bu da Ermenistan’ın bütün gücünü kırabilir.

Tovuz saldırısından sonra Türkiye ile Azerbaycan’ın yaptığı askeri tatbikatlar, aslında bu gücü ortaya koydu. Denklemi değiştirdi. Bu tatbikatlar milat oldu.

Dünkü saldırıdan sonra Türkiye’nin (Dışişleri Bakanlığı); “Azerbaycan’a desteğimiz tamdır. Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız” cümlesi iki anlamda çok kritiktir.

Dünyaya verilen mesaj çok açıktır: Gerekirse çok şeyi göze alacağız. Kafkaslar’daki durumla ilgili mesaj da şudur: Durum o aşamaya gelirse Türkiye Ermenistan’la savaşı bile düşünmüştür.
Türkiye: “Bedeli ne olursa olsun” müdahale edecektir.

Azerbaycan’ın güçlü olması, Orta Asya-Anadolu, Ortadoğu denkleminde Türkiye’nin de güç haritasını şekillendirecek bir meseledir. Rusya, İran, Fransa ve BAE, Ermenistan üzerinden başlattıkları oyunu sonuçlandırırsa, Türkiye’nin Doğu kapısı tamamen kapanacaktır.

Türkiye; “Terör Koridoru”na müdahale etti ve operasyonlarla, müdahalelerle o harita planını bozdu. Doğu Akdeniz’den, Akdeniz’den, Ege’den çevreleme planlarına kararlı ve sert müdahaleler yapıyor. Libya ve Akdeniz’deki güç mücadelesi bunun göstergesi.

Türkiye, bedeli ne olursa olsun, Doğu’daki bu kuşatma, çevreleme planlarına da müdahale etmek zorundadır ve edecektir.
Kafkasya’yı ve İran’ı yakar.

Daha önce yazmıştım, yine yazayım:

Bu oyun Ermenilerin boyunu aşar. Bu ateş İran’ı da, Kuzey Kafkasya’yı da yakar, Gürcistan’ı istikrarsızlaştırır.

Mesele bir Azeri-Ermeni sınır çatışması değil. Libya’dan Suriye’ye, Hazar’dan Doğu Akdeniz’e, “Türkiye’yi durdurma” projesinden Azerbaycan’a diz çöktürme hesabına çok büyük bir hesabın, çok katılımlı bir oyunun sadece Doğu Cephesi.

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: İbrahim, Karagül:, , Artık, savunma, dönemi, bitti,
Yorumlar
Haber Yazılımı