Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 17:08
 
İşsiz olanlar dikkat! 800 bin ilave istihdam geliyor!
İşsiz olanlar dikkat! 800 bin ilave istihdam geliyor!800 bin vatandaş için yaklaşık olarak yılda 10 milyar liralık destek hedeflendiği söylendi. Ayrıca yaklaşık 250 bin kadın, genç, mesleki yeterlilik belgesi olanlara da 2 milyarlık teşvik verilecek.
EKONOMİ Haberi
İşsiz olanlar dikkat! 800 bin ilave istihdam geliyor!

İŞVERENE GÜNDE 44.15 TL

SALGINLA mücadele sürecinde kısa çalışma ödeneğinin devreye alınması için işverenin beyanı esas alınarak ödemeler gerçekleştirildi. Komisyonda yapılan düzenleme ile 2020 Ekim ayı ve öncesi döneme ait hatalı işlemlerden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemelerin geri alınmaması karara bağlandı.

Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmasına olanak sağlanan kısa çalışma ödeneği ile normalleşme desteğinin aylık maliyeti de 4 milyar lira olarak tahmin ediliyor. Kabul edilen maddeye göre Cumhurbaşkanı kararıyla, işveren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteğinin süresi 31 Aralık 2023'e, kısa çalışma ödeneğinin süresi ise 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek.

İş veya hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 döneminde sona erenler ile SGK'ye bildirilmeksizin çalışanların, en son çalıştıkları işyerlerinde fiilen çalıştırılmaları halinde işverene günlük 44.15 lira destek verilecek. Ücretsiz izne ayırdıkları için günlük 39.24 lira nakdi ücret desteği sağlanacak.

İŞ SÖZLEŞMESİNDE SINIRLAYICI HÜKÜM

YASA teklifinde 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilere 2 yıla kadar belirli iş sözleşmesi ile istihdam olanağı getiriliyor. Bu yaş gurubundakilerle süreli sözleşme yapılırken, İş Kanunu'ndaki sınırlayıcı hükümler uygulanmayacak. İşe girdiğinde 25 yaşından küçük olup birden fazla yerde çalışanların genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanması zorunlu olacak.

Adlarına ödenen priminin ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar aynı kazancın 30 katının yüzde 20'si oranında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödeyebilecek. Ödenen primlere ilişkin süreler sigortalılık süresi sayılacak.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşsiz, olanlar, dikkat!, 800, bin, ilave, istihdam, geliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı