Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 19:01
 
İYİ parti HDP şartını açıkladı
Buğra Kavuncu, HDP ile müzakere edebilmeleri için öncelikle 'HDP'nin PKK'yı kınaması ve terör örgütü olduğunu' kabul etmesi gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
İYİ parti HDP şartını açıkladı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, HDP ile müzakere edebilmeleri için öncelikle “HDP'nin PKK'yı kınaması ve terör örgütü olduğunu” kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Buğra Kavuncu, katıldığı Medyascope'ta HDP ile müzakere şartını açıkladı.

Kürt meselesinin konuşarak çözülebileceğini söyleyen Kavuncu, “PKK'nın terör örgütü olduğunu ve lanetlediklerini söylemedikleri sürece HDP'yle organik bir ilişkiye girmemiz mümkün değil” dedi.

Kürt sorununun bugün çıkmadığını belirten Kavuncu, sözlerine şunları ekledi:

“40 yıldır devam eden bir problem. Biz, ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda, Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle alakalı hassasiyetlerimiz var. Hep ısrarla vurguladık. Kendimizi de; milliyetçi, demokrat, kalkınmacı olarak tanımlıyoruz. Ülkedeki aidiyet duygusunun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmenin, bu ülkede huzur içerisinde yaşayabilmenin bir takım şartları var. Bir kaos olmaması için, milleti kutsal kabul ediyoruz. Devlet, milletin mutluluğu için var. Milleti yaşat ki devlet yaşasın. Bunun üzerinden hareket ediyoruz. Dolayısıyla bu problem, bugün mevcut bir problemdir. Buna sağduyuyla yaklaşarak, üzerinde konuşarak, tartışarak elbette çözüm bulmak durumundayız.”

Kürt meselesi konusunda duruşlarının meselenin silahla çözüleceğine inanmamaları olduğunu dile getiren Kavuncu, "Kalaşnikoflar dururken bunun çözülebilmesinin bir kabulü olduğunu asla düşünmüyoruz. Aslında tartışmaların da odaklandığı ve kilitlendiği nokta tam olarak burası. Biz burada o net duruşu, o net beyanı duymak istiyoruz. 'Biz PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve lanetlediğimizi söylüyoruz' beyanını duymak istiyoruz. Bu ifade edilmediği sürece bizim HDP ile herhangi bir organik ilişkiye girmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: İYİ, parti, HDP, şartını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı