Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 15:10
 
Korona'dan sonra yeni tehlike! Türkiye sınırına dayandı
Korona'dan sonra yeni tehlike! Türkiye sınırına dayandı
SAĞLIK Haberi
Korona'dan sonra yeni tehlike! Türkiye sınırına dayandı

Yeniakit Gazetesi'nin haberine göre; Çin'in Wuhan kentinden çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ardından şimdi yeni tehlike Türkiye sınırına dayandı

.

Koronavirüsten dolayı dünyada 60 milyondan fazla vaka sayısı ve 1 milyondan fazla can kaybı yaşandı.

#2

Tüm dünyada zorunlu tedbir ve kısıtlamalar getirilirken aşıyla ilgili çalışmalar da devam ediyor.

 
#3

Durum böyleyken geçtiğimiz günlerde Çin'in Şangay kentindeki Pudong Uluslararası Havalimanı'ndan gelen bu görüntüler gündeme bomba gibi düşmüştü. 14 bin kişi 1 kişide virüs çıktığı için karantinaya alınmış ve kaçmak istemişti.

#4

Bu görüntülerin ardından internette havalimanında SARS virüsü tespit edildiği haberleri dolanmaya başladı fakat daha sonr ahavalimanında çalışan 1 kişide Covid-19'a rastlandığı ortaya çıktı.

 
#5

Bu görüntüler dünya gündemine bomba gibi düşerken, Türkiye sınırındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki sağlık kurumu belirti gösteren hastalarda SARS virüsünün görüldüğünü doğruladı.

#6

Resmi olmayan kaynaklara göre de şehre giriş çıkışları durdurduğu gibi ülke vatandaşlarına da çıkış yasağı getirdi.

 
#7

Peki 2002 yılında ortaya çıkan ve 37 ülkeyi etkisi altına alan SARS virüsü nedir? Türkiye'nin sınırına dayanan SARS virüsünün belirtileri nelerdir? İşte cevabı...

#8

SARS VİRÜSÜ NEDİR? Bundan yaklaşık 18 yıl önce ortaya çıkan Sars'ın bilim dünyasında SARS CoV olarak tanımlanmıştır. Bugün dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 ya da bilimsel adıyla Sars CoV-2 ile akraba olan Sars düşman antijenik ve genomik yapısı farklı yeni bir coronavirus olarak ortaya çıkmıştı.

 
#9

Coronavirusler, tek sarmallı RNA virusleridir. Hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu infeksiyonları ve enterokolitlere yol açmaları ile bilinirler. SARS etkeni olan coronavirus, ölümüne neden olduğu doktor Carlo Urbani anısına Urbani suşu olarak da isimlendirilmiştir.

#10

Sars hastalarının çoğu 25-70 yaşlarında o zamana kadar sağlıklı olarak bireylerden oluşmuştur. 15 yaşından küçük çok az sayıda kuşkulu vaka tespit edilmiştir.

 
#11

SARS VİRÜSÜNÜN BULAŞMA YOLLARI - Damlacık (Droplet) İnfeksiyonu - Hava yolu - Vücut sıvıları

#12

Bulaşmada yakın temas (Hasta bakımı, hasta ile birlikte yaşama, şüpheli olgunun solunum sekresyonları ve/veya vücut sıvıları ile direkt temas) kritik önemdedir. Bu nedenle hastane personeli ve hasta yakınları birinci derecede riskli konumdadır.

#13

SARS HASTALIĞININ SEMPTOMLARI İnkübasyon dönemi genellikle 2-7 gündür ancak 10 güne kadar da uzadığı görülmüştür. Hastalık ateş (38 dereceden yüksek), üşüme titreme gibi prodromal belirtilerle başlamakta bazen başağrısı, düşkünlük, kas ağrısına da neden olmaktadır.

#14

Hastalığın başlangıcında bazı olgularda hafif solunum sıkıntısı belirtilerine de rastlanmıştır. Döküntü, nörolojik veya gastrointestinal bulgulara ise rastlanmamaktadır.

#15

Üç ile yedi gün sonra alt solunum dönemi başlar. Balgamsız, kuru öksürük veya dispne şeklinde başlayıp hipoksemiye kadar ulaşabilir. Olguların 10-20’sinde solunum yetmezliği çok ciddi boyutlarda yaşanır. Entübasyon ve mekanik ventilasyon yapılmak zorunda kalınır. SARS’ta ölüm oranı ise yaklaşık 3'tür.

#16

SARS AŞISI VAR MI? Sars virüsüne karşı şu ana kadar bir aşı geliştirilmiş değildir. Hastalıkta temel tedavi ortaya çıkan solunumsal sorunlara yönelik destek tedavisi, gerekirse oksijen ve ARDS geliştiğinde invasiv mekanik ventilasyondan ibarettir.

#17

SARS VİRÜSÜNDEN ÖLEN VAR MI? 2002-2003’de ortaya çıkan SARS salgınında Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, çoğunluğu Çin’de olmak üzere 774 kişi vefat etmiş, 8098 kişi de enfekte olmuştur.

 

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Korona'dan, sonra, yeni, tehlike!, Türkiye, sınırına, dayandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı