Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 10:05
 
Mahmut Toptaş: Ben... olacaktım ki
Mahmut Toptaş: Ben... olacaktım ki
KÜLTÜR Haberi
Mahmut Toptaş: Ben... olacaktım ki

Milli Gazete yazarı Mahmut Toptaş "Ben...olacaktım ki" konu başlıklı bir yazıkaleme aldı.

Toptaş'ın yazısı ise şöyle:

Üniversite öğrencisi iken pısırık bir hayat yaşayan, “Ben asistan olunca İslami hizmetlere başlarım” diyen, asistan olunca mıymıntılığı artan ve “Beni doktor olunca görün” diyen, doktor olunca mızmızlaşanlar, “Ben doçent olunca kimse beni tutamaz” diyenler, doçent olunca bin bir mazeret üretmeye başlar ve “Siz, beni Prof. olunca görün” der. Bunun sonu gelmez. Dekanlık var, bakanlık var…
Bakan olunca da, “Ah şimdi ben öğrenci olacaktım kiiiii” diye başlar.
Asistanlar gurubuna 1980’li yıllarda çokça hatırlatırdım bu sözleri.

Profesör olanlardan biri bir makale yazmış ve adımı da vererek “Dediği çıktı ve ben öğrencilere, ‘Şimdi ben öğrenci olacaktım kii’ diyerek Prof’luktan öğrenciliğe kaçarak görev suçumu hafifletmeye çalışıyorum” demiş yazısında.

Öğrencilik hayatını, dolu dolu İslami hizmete adayan, Prof’luğa kadar bütün kademelerde güzel hizmetler yapan bir arkadaşım, bir ateistin Allah celle celalüh, Kur’an-ı Kerim ve Sevgili Peygamberimiz hakkında hazırladığı sorulara cevap verilmesini isteyen bir sayfalık yazısını göndermiş ve bunlara nasıl cevap verileceğini bildiği halde, “Ağabey ne diyorsun?” diyor.

Aynı sorular bana üç senedir, başka bir adam tarafından haftada iki defa gmail’ime gönderilir. Hiç cevap vermedim.

Televizyonlardaki bir güldürüde bilim adamı, “Bitkilerin de canı var” diyor, karşısında dinleyenlerden biri, “Domatesin de canı var mı” diye soruyor bilim adamı, “Evet” deyince o zaman bir kilo domates salçası için katliam yapılıyor” diyerek bilim adamının söylediklerini çürüttüğünü zannediyor.

“Bütün kadınlar, mutfakta maydanoz keserek soğanı kavurarak suç işliyor, ağaçlar da canlıysa yangında neden kaçamıyorlar, karpuz canlıysa bayramda kurban yapabilir miyiz” gibi yüz taneye yakın soru soruyor ya işte bu İslam aleyhine sorulan sorular da o cahilliğini güldürüye döndüren artist gibiler.
Bu tür sorulara basın yoluyla cevap vermeyin. Tanıyorsanız, uygun bir yerde karşılıklı sohbet esnasında yanlışlarını düzeltiniz.

Tanımadığım adam bana aynı soruları her hafta, üç yıldır göndermeye devam ediyorsa, ya hastadır, acımak lazım, ya art niyetlidir, bana basın yoluyla veya kürsülerden cevap versinler de bu akıl karıştırıcı yanlışlar yaygınlaşsın niyetindedir.

Eski komünistlerden biri çıkardığı dergi ve gazetelerde İslam aleyhine hakaret içerikli yazılar yazar ve yazdırırdı.

Yayınladıklarını az sayıda basar ama İslamcı dergiler ve gazeteler ona cevap vermek için yazdıkları cevabi yazılarıyla o yanlış olduğunu bildiği sakat düşüncelerin yayılmasını İslami basına yaptırır hem ideolojisine hizmet ettirir, hem kendini gündemde tutardı.

Örneğimiz ve önderimiz, Sevgili Peygamberimiz, kendisi hakkında kötü laflar edenlerin hiç birinin lafını tekrarlamamış ve ancak kendisine inen ayetleri tebliğ/insanlara ulaştırmak ve tebyin/sözlü ve uygulamalı olarak açıklamakla vakitlerini değerlendirmiştir.

Sevgili Peygamberimiz:
“İki nimet vardır ki, insanların birçoğu bu iki nimet konusunda aldanmaktadırlar: 1-Sıhhat, 2-Boş zaman” (Buhari, Sahih, K. Rikak, bab 1).

Harcandığı zaman geri getirilmesi mümkin olmayan iki nimet konusunda çoğunluğumuz değil hemen hepimiz aldanmışız.

Bir lira aldanmama konusunda hepimiz iktisatçı kesiliriz ama sağlık ve zamanı parayla satın almadığımızdan harca harcaya bildiğin kadar mantıksızlığıyla hareket ediyoruz.

Rabbimiz, bizi zaman konusunda aldanmamamız için kâmil imandan sonra amel-i salih/Hakk’ın rızasına, halkın faydasına olan işler yapmaya, boş laflarla vakit harcamamaya bu yolda yürürken hep Hakkı tavsıye etmeye ve bu yolda gelecek her türlü engelleri aşarken sabretmeye teşvik eder:

“Asra yemin olsun ki,
Şüphesiz insan zarardadır.
Ancak iman edip, ameli salih işleyenler, hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadırlar” (Asr süresi ayet 100/1-3).

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: Mahmut, Toptaş:, Ben..., olacaktım, ki,
Yorumlar
Haber Yazılımı