Haber Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 23:39
 
Mahmut Toptaş: Elmalılı merhum diyeceğini demiş
Mahmut Toptaş: Elmalılı merhum diyeceğini demiş
YAZARLAR Haberi
Mahmut Toptaş: Elmalılı merhum diyeceğini demiş

Milli Gazete Yazarı Mahmut Toptaş, ' Elmalılı merhum diyeceğini demiş' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Toptaş'ın yazısından bazı kesitler şöyle;

"İnsan kendi eksikliğinden kaçmak, kedi suçunu kapatmak için bir başkasını bulup üzerine çullanmak ihtiyacı hissedermiş.

Günümüzün sahte kabadayı hocaları, yüz yıl önce yaşayan hocalarımıza laf sokarak kendi ayıbını, iş bilmezliğini veya korkaklığını kapatma tarafına giderken kendi sahte kahramanlığını ilan ediyor.

Ali Rıza Sağman (1889-1964) hocayı, ezanı Türkçeleştirme heyetinde bulunduğu için tenkit eden birine cevap verirken:

“Ezanın Türkçeleştirilmesi ve Türkçe okunması için kanun yapılması ile benim ne alakam var dostum? Ezanı Türkçeleştiren, Diyanet İşleri riyaseti,  kanun yapan  Büyük Millet Meclisi. Senin bataryalarının hedefi bunlar olmak lazım gelirken büyük bir yanlışlık olarak beni hedef tutuyorsun” diyor. (A. Rıza Sağman, Hz. Kur’an Radyoda Okunabilir mi? Ahmet Said Matbaası İstanbul, 1950, sayfa 104)

Hedefe vuruşta başına ne geleceğini bildiğinden hedefin dışındakine vurmuş.

Şeriat kaldırılırken, Batı’nın kanunları terceme edilip bu millete dayatılırken, Kur’an harfleri yerine Grek harfleri kabul ettirilirken Elmalılı merhum Hamdi Yazır hoca efendi, Meclis’in isteği üzerine yazdığı tefsirinde söylenmesi gerekeni söylemiş; buyurun okuyun:

“Lisan-ı İslâm’da hürriyet, hukukuna malikiyet diye tarif olunur, (keşf-i pezdevî) ki bunun zıddı hukukuna başkasının malik olması demek olan esaret ve rıkkiyettir.

Aslı hukuk ise vaz’ı ilâhidir. Binaenaleyh herhangi bir ferdin vaz’ı ilahi olan hukuku kendi rızası munzam olmaksızın diğer bir vaz’ı beşerî ile tebdil, tagyir veya tasarrufa mahkûm olabiliyorsa o artık yalnız Allah’ın kulu değildir. Ve onda bir hisse-i esaret vardır.

Ve artık onun vecaip-ü vezaifi mahzı hakkın icabına değil, şunun bunun keyf-ü iradesine tabidir. Binaenaleyh Hak Tealâ’yı tanımayan kimse de hukukuna malikiyet manasına hakkı hürriyet farz etmek bir tenakuz olduğu gibi, Hak Tealâ’dan başkasına kul olanlarda da hürriyet farz etmek imkânsızdır. Ve bunun için zaman-ı hürriyet yalnız Allah’a ubudiyettedir. "

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Mahmut, Toptaş:, Elmalılı, merhum, diyeceğini, demiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı