Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 15:49
 
Mehmet Akar:Korona ve Hatırlattıkları
Mehmet Akar:Korona ve Hatırlattıkları
KÜLTÜR Haberi
Mehmet Akar:Korona ve Hatırlattıkları

İşte biz, onların her birini kendi günahıyla yakalayıverdik. Böylece onlardan kiminin üstüne taş fırtınası gönderdik, kimini şiddetli bir çığlık sarıverdi, kimini yerin dibine geçirdik, kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmedici değildi, ancak onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı. Ankebut Suresi 40

Tarih boyunca suçluların suçlarından dolayı başlarına gelen felaketlerden örnekler veriliyor. 
Cinsel ahlaksızlığın zirvesinde Lut Kavmi, bizden kuvvetlisi yok diyen Ad Kavmi.. Bunların üzerine taş fırtınası veya fırtına içinde taşlar gönderiliyor. Bir diğer i Semud Kavmi. Bunlar da bir sesle, bir çığlıkla, bir sarsıntıyla yok olup gidiyorlar. Öte taraftan ekonomik gücüyle şımarıklıkta sınır tanımayan Karun ve arkadaşları.. Onlar da yerin dibine batırılıveriyor. Bir kısmı suda boğuluyor. Mesela Nuh Kavmi, bir diğeri Firavun ve ordusu. Yeryüzünde tanrılık iddiasında bulunan, her şeyi ben bilirim, benim gücüm her şeye yeter diyen Firavun ve ordusu denizde boğulup gidiyor.

Kavimler suda boğulunca dayanıklı bina yapalım diyorlar.. Öyle olunca mesela rüzgar onların işini bitiriyor. Rüzgara dayanıklı bina yapalım diyorlar, Semud kavminde olduğu gibi. Bu sefer bir çığlıkla işi bitmiş olabiliyor. Allah’ın amansız yok etmesi  ile hangi bilimsel, hangi teknolojik gelişim baş edebilir?Allah-u Teala’nın geçici olarak güç verdiği kavimler, verilen gücü yanlış yolda kullanınca Yüce Allah tarih sahnesinden silivermiştir onları. 

Bütün bunların dışında Aziz Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de haber verdiklerinin dışında da azap yağmurları hep olmuştur. Günümüzde ise bir korona mikrobu çıktı. Nice süper zannedilen devletler ve halklar bu musibet karşısında diz çöktü. 
Neler istiyordu bu süper kuvvetler? Temel amaçları Suriyede, Irak’ta, Yemen’de Arakanda, Afganistan’da Doğu Türkistan’da, Dünyanın her yerinde Müslümanları  ezmek yok etmek istiyorlardı. Yapmadıkları kötülük kalmadı bu güne kadar.

Onlar Aziz ve Kahhar olan Allahın müsamahasını yanlış anladılar. Onlar Allah azze ve celleyi ne zannediyorlar? Hiçbir cezaysa güç yetiremeyen, aciz bir melik mi zannediyorlar? Zulümlerinin cezasız kalacağını mı zannettiler? Şu süper güç denen yeryüzünün lanetlileri, kendilerini kimsenin hesaba çekemeyeceğini mi zannettiler. O güya süper bilgileri, o süper teknolojileri şu salgın döneminde ne başkasına ne de kendilerine bir fayda verebildi mi?

Tabii şunu da sormak gerekiyor. Kafirler helak oluyor ama Müslümanlar da ölmüyor mu? Önemli olan,  Ad, Semud, Eykeliler vb. gibi Allah’a isyanından dolayı helake, ölüme yakalanmamak …
Bu olayların Müslümanlar için şöyle bir rahatlatıcı yönü olabilir. Firavun gibi, Karun gibi süper zannedilen güç odaklarının Allah cc. karşısında hiçbir güçlerinin olamayacağı açıkça gören Müslüman gerçek gücün Allah Teala’ya ait olduğunu öğrenir ve hak yolda yürümeye devam eder. 

 

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: Mehmet, Akar:Korona, ve, Hatırlattıkları,
Yorumlar
Haber Yazılımı