Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 21:07
 
Pamuk eller cebe
Otopark Yönetmeliği´nin 4. maddesi nin ‘f´ bendinin son paragrafında ‘Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının Belediye ve Valilikçe karşılanması zorunludur´
GÜNDEM Haberi
Pamuk eller cebe

Isparta Belediyesi şehir merkezinde ücretsiz olan yol kenarlarına park edilen araçlar için park etme sistemini yeniden paralı yapmak için adım attı.

Isparta belediyesi şehirde yaşayan vatandaşlardan atık su bedeli, emlak vergisi, çevre vergisi, reklam, ilan vergisi, iş yeri açma ruhsat bedelleri, eğlence vergisi ve buna benzer birçok faaliyet alanında vergi alırken bir de yeniden caddeler için otopark ücreti alması, bakalım şehirde yaşayan vatandaşlar tarafından nasıl karşılanacak. 

Ülkede yaşanan ekonomik süreç içerisinde vatandaşın cebinden para almak için bir adımda bu yönde atılması vatandaşlar tarafından şu sözle ifade ediliyor.“Ne yani şimdi yeniden caddelere araç koymak için bir de tekrar paramı ödeyeceğiz.” dedirtiyor. 

Daha Önce Yargı "DUR" Demişti 

Danıştay yerleşik kararlarında ve mevzuatlarda da durum açıkça belirtilmiş bu nedenle de paralı otopark uygulamasının kaldırılmasının gerektiği kararı verildi.

Yol Kenarı Otoparklar Diğer İllerde de Sorun Oluyor

Sadece ilimizde değil Türkiye´nin bir çok yerinde de aynı sorun olurken duyarlı vatandaşların açtığı davalarda Belediyeler hep davayı kaybetti.

Asal dayanağı olmayan vatandaştan tahsil edilen otopark ücretleri hakkında İdare Mahkemelerinin ve Danıştay´ın örnek kararları var…

Bunlarla ilgili örnekler ise,

Burdur´da Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği tarafından Isparta İdare Mahkemesinde, Burdur Belediyesine karşı bu işlemin iptali için açılan dava kabul edilmiştir. Burdur Belediyesi tarafından Danıştay nezdinde yapılan temyiz karar düzeltme incelemelerinin de reddi ile bu karar kesinleşti.

Aydın 2. İdare Mahkemesi´nin 29 Ocak 2015 tarihinde aldığı, Esas No. 20114 / 853, karar no. 2015/60 No´lu kararla otopark uygulaması iptal edildi.

Ankara´nın Polatlı  İlçesi´nde, şehir merkezinde bazı cadde ve sokaklara tek sıra park eden araçlardan belediye tarafından ücret alınması uygulaması Ankara 12. İdare Mahkemesi´nin 2011 yılı Ağustos ayında aldığı karar gereği durduruldu.

Bir vatandaşın başvurusu üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi , ilçe merkezinde araç trafiğini rahatlatmak amacıyla, cadde ve sokaklara tek sıra halinde park eden araçlar için uygulamaya konulan ücretli otopark uygulamasına ilişkin Belediye Encümen Kararının iptaline karar verdi.

Polatlı Tüketici Hakları Derneğinden yapılan  açıklamada hukuki ve sosyal gerçekleri şu şekilde açıklandı. ‘Mahkeme kararından, 01.07.1993 tarihli ve 21624 sayılı Resmi Gazerete yayımlanarak yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği´nin 4. maddesi nin ‘f´ bendinin son paragrafında ‘Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının Belediye ve Valilikçe karşılanması zorunludur´ 9. Maddede ise, ‘Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu, belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerçekleri ile  bildirir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekte ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınamaz.´

 Ödenen Otopark Ücretleri Geri Alınabiliyor

Ayrıca vatandaşlar, bu otopark ücretlerini ödemek zorunda olmadıkları gibi bugüne kadar ödedikleri ücretler yönünden Belediyeye müracaat ederek bugüne kadar ödedikleri otopark ücretlerini geri alma hakkına da sahipler. 

Dava Açılması Gerekiyor

Ancak Isparta´ta belediyenin bu uygulamasının durdurulması için, gerçek ya da tüzel kişilerim Isparta İdare Mahkemesine dava açılması ve yürütmeyi durdurma kararı alması gerekiyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Pamuk, eller, cebe,
Yorumlar
Haber Yazılımı