Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:03
 
Prof. Diler: Bireyci Toplum Olmamalıyız
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Meslek Yüksekokullarının eğitim hayatına katkıları konusunda yaptığımız söyleyişiyle ilginç sözlerle başladı.
EĞİTİM Haberi
Prof. Diler: Bireyci Toplum Olmamalıyız

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Meslek Yüksekokullarının eğitim hayatına katkıları konusunda yaptığımız söyleyişiyle ilginç sözlerle başladı: “Eğitim deyince benim aklıma büyüklerimizin söylediği güzel sözlerden biri geliyor. Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. İşte biz bunu yapıyoruz. Meslek Yüksekokullarımızda yetişen çocuklarımız gelecekteki yüz yılımızı belirleyecek.”

Sondakika32: Sizce MYO’ların toplum hayatına en önemli katkısı ne olabilir?

Prof. Diler: Ben önce bu olaya şöyle bakıyorum. Ebeveyinler çocukları için tercihlerini illaki büyük mesleklerden yana kullanıyor. Eğitim deyince anne babaların aklına önce şu geliyor. Henüz küçük yaştayken çocuklarına doktor olacaksın, avukat olacaksın, mühendis olacaksın gibi şartlandırıyorlar. Çocuklarınızın tercihlerine ve yeteneklerine ambargo koymamalılar. Şu anda ülkemizde istihdama yönelik onları hayata hazırlamaya yönelik yeni meslekler var. Yaşlı bakım, iş güvenliği, okul öncesi eğitim gibi meslekler ön plana çıkmaya başladı. Burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Üniversite çağına gelen çocuklarımızı yarış atı gibi kullanmak yerine onlara gelecekte nasıl bir zemin hazırlayacaklarını şimdiden bir yol haritası çizmek gerekiyor. Resmi verilere göre şu an itibarıyla 57 bin çocuğumuz yurt dışında eğitim görüyor. Maddi imkanları ve hayat standartları yüksek olan aileler çocuklarını popülaritesi yüksek olan yabancı ülke üniversitelerinde paralı ve bursu eğitim görmelerini sağlıyor. Şüphesiz bunlar mühendislik, doktorluk, hukuk gibi alanlarında iddialı olan ve sosyal durumu iyi olan çocuklarımız.

Sondakika32: Ülkemizde şu anda mezun ettiğiniz binlerce öğrenci iş ve istihdam sorunu yaşıyor. Sizin de söylemiş olduğunuz gibi bu gençleri bir an önce hayata hazırlanmaları için Meslek Yüksekokullarını tercih etmeleri yanlış bir seçim sayılmamalı. Sizde bu mesajı mı vermek istediniz?

Prof. Diler: Elbette gençlerimizin bir an önce hayata hazırlanmaları için tez elden istihdam edilebilmesi ve hayata daha erken başlaması adına MYO’ların da verdikleri eğitimin akademik bir eğitim olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Sondakika32: Türkiye artık dijital çağa girmiş, ileri teknolojilerin tercih edildiği bir ülke olmuş. Tabi ki bizde bilgisayar çağına uzak durmamamız gerekiyor. Bu konuda bizdeki eğitim düzeyini nasıl yorumluyorsunuz?

Prof. Diler: Biz bir eğitimciyiz. Şüphesiz her şeyi yeterli buluyoruz diyemeyiz ama bizim çocuklarımız ve öğrencilerimizi teknoloji konusunda yeterli buluyorum. Ancak olaya büyük fotoğraftan bakmak gerekirse bilgisayar teknolojisinin getirisi kadar götürüsünün de olduğunu düşünüyorum. İleri teknolojilerin gençler üzerindeki etkileşimini eleştirirsem teknolojiye karşıymış gibi algılanabilirim. Herhalde sadece şunu söylemem yeterli olabilir. Bilgisayar teknolojisi gençleri toplumsal düşünceden, birlik ve beraberlikten, dayanışma ilkesinden mahrum bırakıyor. Hatta şunu açıkça dile getirebilirim. Batı 21. Yüzyılı “birey yüzyılı” ilan etti. Bu bizi eğitimde umarım ileri bir noktaya taşır. Birliktelik ve dayanışmada inşallah geri götürmez.

Haber / röpertaj: Cüneyt Oktay

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Prof., Diler:, Bireyci, Toplum, Olmamalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı