Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 09:55
 
Reuters ABD askerlerleri Türkiye sınırından çekiliyor haberi geçti
Son dakika haberine göre, ünlü uluslararası haber ajansı Reuters ABD askerlerleri Türkiye sınırından çekiliyor şeklinde bir son dakika haber servis etti.
GÜNDEM Haberi
Reuters ABD askerlerleri Türkiye sınırından çekiliyor haberi geçti

Reuters'un YPG'ye dayanarak ABD güçlerinin Türkiye sınırındaki bölgelerden çekildiğini duyurdu.

Reuters haberinde ayrıca 'YPG güçlerinin ABD'nin sözünü tutmadığı gerekçesiyle çekileceğini açıkladığına' da yer verdi.

Ankara-Washington hattında büyük bir gerilime sebep olan Suriye Demokratik Güçleri, diğer adıyla PYD/YPG'nin ABD’nin Suriye-Türkiye sınırından ayrılacağını açıklamasının ardından açıklamalarda bulundu.

Suriye Demokratik Güçleri, ABD güçlerinin taahhütleri yerine getiremediği için Türkiye sınırındaki bölgelerden ayrıldığını duyurdu.

Küstah açıklamalara devam ediyorlar

Omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG tarafından yapılan küstah açıklamada, “Türkiye’nin operasyonu karşısında kendimizi savunmak için bir an bile duraksamayacağız” ifadesi kullanıldı.

BU SABAH YAŞANAN KRİTİK GELİŞMELER

ABD'den operasyon açıklaması

Beyaz Saray, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyonu ABD’nin desteklemeyeceğini ve operasyona dahil olmayacağını açıkladı.

ABD kuvvetleri artık olmayacak

Açıklamada, 'Suriye topraklarında IŞİD'i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı' ifade edildi.

"Türkiye DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak"

ABD hükümetinin, Suriye'de tutuklanan IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği, ABD'nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağı, "Türkiye bundan böyle, ABD'nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak" denildi.

Türkiye'den ABD jet yanıt

Beyaz Saray'ın "Türkiye, kısa süre sonra Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenleyecek. ABD kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve dahil  olmayacak“ açıklamasına Türkiye'den ilk tepki Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Kalın sosyal medya hesabından şunları söyledi;

 

Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak.
Türkiye güçlüdür ve kararlıdır.

 
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Reuters, ABD, askerlerleri, Türkiye, sınırından, çekiliyor, haberi, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı