Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 12:26
 
Sabah yazarı Tuna: Lozan yüz yıllık mıydı?
Sabah yazarı Tuna: Lozan yüz yıllık mıydı?
GÜNDEM Haberi
Sabah yazarı Tuna: Lozan yüz yıllık mıydı?

Sabah yazarı Salih Tuna "Lozan yüz yıllık mıydı?" konu başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazar düşüncesini "Çok önemsediğim vatansever bir yazar Lozan'ın 100 yıllık ömrü olduğu iddiasının temelsiz / dayanaksız olduğunu, bu iddiayı dile getirenlerin hiçbir kanıt sunamadıklarını, zaten barış antlaşmalarının süresi olamayacağını dile getirdi.
Hakim görüş böyleydi zaten
." ifadeleriyle savundu.

Yazıdan öne çıkan satırbaşları ise şöyle oldu:

İstiklal Marşı Derneği Onursal Başkanı Şair İsmet Özel'in şu ifadesini Twitter hesabımdan paylaştım: "Yüz sene öncesinde hesabı görülmüş şeyleri hatırlamanın tam zamanıdır. Çünkü Lozan'da imzalanan antlaşma 100 senelikti ve yerini daha o zamandan Sevr Antlaşması'na bırakacağı öngörülmüştü..." (İsmet Özel, 25 Eylül 2020, www.istiklalmarsidernegi.org.tr)
Bunun üzerine, çok önemsediğim vatansever bir yazar Lozan'ın 100 yıllık ömrü olduğu iddiasının temelsiz / dayanaksız olduğunu, bu iddiayı dile getirenlerin hiçbir kanıt sunamadıklarını, zaten barış antlaşmalarının süresi olamayacağını dile getirdi.
Hakim görüş böyleydi zaten.

Fakat idrak ettiğimiz bu günler bize İsmet Özel'in bahsettiği "öngörüyü" hatırlatıyor.
Hem yabancısı olduğumuz bir "öngörü" de değildi bu! İnönü'nün Lozan çıkışında, dönemin başbakanı Saracoğlu'na, "Bir doksan yıl daha kazandık" dediği rivayet edilir. Kaldı ki...

İlber Ortaylı bir programda "Lozan Antlaşması 100 yıllık mıdır?" sorusu üzerine, müellif - yayınevi misali üzerinden antlaşmaların süreli olduğunu belirtmiş, zaten Amerika'nın gözlemci olarak katıldığı Lozan'ı "onaylamadığını" dile getirmişti.
Gerçi aynı İlber Ortaylı, Fatih Altaylı'nın (mealen) "Lozan'ın süresi 100 yıldır saçmalığına ne diyorsunuz?" sorusuna, "Öyle saçmalık olur mu canım!" karşılığını vermişti.

Hangisini önce hangisini sonra söylemiştir, bilemiyorum.
Benim bildiğim, İsmet Özel dün ne söylemişse bugün de onu söylüyor.
Dünya sisteminin ağababası ABD'nin burnumuzun ucunda Yunanistan'la yaptığı tatbikat, Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı kurulan sinsi ittifak, binlerce TIR silahla donattıkları terör örgütüyle güney sınırlarımızdan bizi kuşatmaya kalkışmaları, Yunanistan'ın Lozan'ın hilafına adaları silahlandırması, piyasaya düşen Sevr haritaları (ila ahir) İsmet Özel'in dillendirdiği "öngörüyü" hatırlatıyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: Sabah, yazarı, Tuna:, Lozan, yüz, yıllık, mıydı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı