Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 19:00
 
Sağlık Bakanlığı'ndan kadro alan işçilere sözleşme şoku
Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde görev yapan personellerin kadroya geçişte kurum ile yapmış oldukları Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri işçi aleyhine değiştirilmek istendi.
EKONOMİ Haberi
Sağlık Bakanlığı'ndan kadro alan işçilere sözleşme şoku

Kamuda alt işveren işçisi olarak çalışan taşeron işçilere kadro mecliste tartışılıp yasalaşarak çıkması gerekirken bir gecede 696 sayılı KHK ile verilmesi düzenlemede eksiklikleri de beraberinde getirmişti. Siyasi iktidar tarafından taşeron işçilere sözde kadro verilmiş, verilen bu sözde kadro ile mevcut sıkıntılar çözümlenememiş, daha da artmıştı.

Sürekli işçi statüsüne geçişte eski haklarından ve açmış oldukları davalardan feragat ettirilen, emekli olmalarından dolayı kadro alamayan personellerin yerine yeni personel alınmayarak iş gücü artışı da olan, yol paraları iradeleri dışında düşürülen, eş durumundan dahi olsa nakil ve tayin hakkı olmaması, maaşlarının düşürülerek yüzdelik fark dilimlerinin ödenmemesi gibi birçok sıkıntılar oluşmuştu. Ayrıca kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçilere siyasi iktidar ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından söz verilmesine rağmen hala kadro verilmemesi başlıca sıkıntılar arasında yer alıyor.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı'ndan, kadro, alan, işçilere, sözleşme, şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı