Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 16:04
 
Samsun'da Cemevi'ne 'ibadethane' statüsü verildi
Samsun, Atakum İlçe Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile alınan kararla, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait Atakum Cemevi 'ibadethane' statüsüne kavuştu.
GÜNDEM Haberi
Samsun'da Cemevi'ne 'ibadethane' statüsü verildi

Sözcü'den İsmail AKDUMAN'ın haberine göre, Atakum Belediye Meclisi aralık ayı toplantısı Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci başkanlığında yapıldı. Toplantıda 4 gündem maddesi görüşülerek karar çıktı. Meclisin en önemli gündem maddesi, Atakum Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri tarafından geçen ay meclise sunulan, cemevinin ‘ibadethane sayılması' teklifi olarak görüldü. Daha önce 2 kez görüşülen ve tartışmalara neden olan gündem maddesi bu kez kabul edildi.

CHP VE İYİ PARTİ KABUL AKP VE MHP RET OYU VERDİ

Atakum Belediye Meclisi’nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ait cemevinin ‘ibadethane’ sayılmasına ilişkin teklif, AKP ve MHP’li 13 üyenin ret oyuna karşılık, CHP ve İYİ Partili 17 meclis üyesinin oylarıyla kabul edildi.

Bu kararla, Karadeniz’de ilk kez bir ilçe belediyesi, cemevine ‘ibadethane’ statüsü verdi.

AİHM KARARLARINA UYGUN

Kararı değerlendiren CHP’li Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Bu karar, AİHM kararları doğrultusunda alınan bir karardır. Anadolu'da birçok yerde cemevlerine ibadethane statüsü daha önce verilmişti. Bu süreç burada biraz sancılı oldu ” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Samsun'da, Cemevi'ne, 'ibadethane', statüsü, verildi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı