Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 10:02
 
Thomas Cook’un iflasının Türkiye’ye faturası ağır oldu
İngiliz tur şirketlerinden Thomas Cook, şirketi kurtarmak için yapılan son dakika görüşmeleri de sonuç vermeyince resmen battı. Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok turizm bölgesinde otellerin, Thomas Cook’tan önemli miktarda alacakları bulunuyor.
GÜNDEM Haberi
Thomas Cook’un iflasının Türkiye’ye faturası ağır oldu

178 yıllık şirketin batışı üzerine, dünyanın birçok yerine bu şirketle tatile gitmiş olan 150 bini aşkın İngiliz tatilcinin ülkeye geri getirilmesi için büyük bir geri dönüş operasyonu başlatıldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Türkiye’deki işletmelerin Thomas Cook kaynaklı riskini “birkaç 100 milyon pound” seviyesinde tahmin ettiğini belirten Thomas Cook’ta yüzde 8 pay ile en büyük ikinci hissedar konumundaki Neşet Koçkar, borç ödemesinde Türkiye’deki otellere sıra gelmesinin ise zor göründüğünü söyledi.

OTELLERİ ZOR BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, tasfiye sürecindeki Thomas Cook’tan diğer acentelere ne kadar turist kayacağına bağlı olarak Türkiye’nin yıllık 600 bin ile 700 bin turist kaybı yaşayabileceğini söyledi.
Sadece Thomas Cook ile çalışan 30-40 odalı oteller bulunduğunu belirten Ayık, yüz binlerce pound alacağı olan bu tür otellerin çok zor durumda kalabileceğine işaret etti.

Ayık, Thomas Cook’un tasfiyesinin özellikle bu şirketten alacaklı olan çok sayıda küçük işletme için risk oluşturduğunu belirterek, “Kaderi Thomas Cook’a bağlı çok sayıda küçük işletme var. Bu oteller arasında 100 bin-200 bin pound alacağı olan otellerin olduğunu düşünürsek bunlar için çok zor bir durum” dedi. Türkiye’de şu anda İngiltere ve Avrupa’dan Thomas Cook vasıtasıyla gelen 45 bin turist bulunuyor.

SİGORTA DEVREDE

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok turizm beldemizdeki otellerin ve hizmet sağlayıcılarının, faaliyetlerini durduran Thomas Cook’tan önemli miktarda alacakları bulunuyor. Bu durum, bu sezonun yanı sıra bir sonraki sezonu da derinden etkileyecek. Başta oteller olmak üzere tüm tedarikçileri maalesef çok zor bir süreç bekliyor” dedi.

TURİSTLER İÇİN DALAMANA 12 UÇAK

Öte yandan, Muğla’nın bazı ilçelerinde tatillerini yapan İngiliz turistlerin ülkelerine dönmesi için İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nca görevlendirilen 12 uçak Dalaman Havalimanı’na geldi.

Dalaman’daki 222 Thomas Cook yolcusunu Londra’daki Gatwick Havalimanı’na götürecek 471 koltuk kapasiteli Airbus A380, 23.00 sıralarında havalimanına iniş yaptı. Yakıt ikmalinin ardından havalimanında bekleyen 222 yolcu otobüslerle uçağa taşındı. Uçak yolcularını alarak 01.30 sıralarında havalimanından ayrıldı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Canangul
Etiketler: Thomas, Cook’un, iflasının, Türkiye’ye, faturası, ağır, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı