Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 10:54
 
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik’ten kurbanlık açıklaması
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik’ten kurbanlık açıklaması...TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı için yeterli hayvan sayının her yıl olduğu gibi bu yıl da fazlasıyla mevcut olduğunu belirten, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz günlerde verdiği bilgiye göre, halen 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvanın kesim için hazır beklediğini vurguladı.
YAŞAM Haberi
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik’ten kurbanlık açıklaması

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Kurban Bayramında geçen yıl yaklaşık 800 bin büyükbaş, 2,7 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini hatırlatarak, “bu yıl küçükbaş hayvan kesiminin geçen yıla oranla yüzde 10 civarında artarak 3 milyonu geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı için yeterli hayvan sayının her yıl olduğu gibi bu yıl da fazlasıyla mevcut olduğunu belirten, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz günlerde verdiği bilgiye göre, halen 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvanın kesim için hazır beklediğini vurguladı.

Nihat Çelik, şunları kaydetti:

“Rakamlarımız 3,5 milyon küçükbaş hayvanla da sınırlı değil, yetiştiricimiz ihtiyaç olursa 5 milyona kadar küçükbaş hayvanı stoklarından pazara indirebilir. Kurban kesecek vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Gönül rahatlığı içinde dini vecibelerini yerine getirebilirler. Yoksula, yetime, muhtaçlara yardım eden, onları doyurup gözeten kimseler, bunların karşılığını öbür dünyada alacaktır. Yüce rabbim bu insanlara kat kat fazlasıyla verecektir. Kurban bizim dini vecibelerimizden biridir. Kurban, Allah’a yaklaşmak demektir. Dolayısıyla Hazreti İbrahim’den bu yana her yıl Müslümanların özellikle kurban simgesi haline gelen koç kesimiyle yerine getirdikleri kutsal bir ibadettir. Kurban Bayramı, kurban kesip yoksullara dağıtacak insanlarımız için büyük bir fırsattır. Bunu her Müslüman çok iyi değerlendirmelidir.”

“Koronavirüs tedbirlerine harfiyen uyalım”

Çelik, bu yıl yeni koronavirüs salgını nedeniyle gerek insanların tatilden ziyade evlerinde kalmaları, gerekse Suudi Arabistan’ın, bu yıl yurt dışından hacı kabul edilmeyeceğini duyurmasının ardından hac farizasını yerine getiremeyecek olan hacı adaylarının kurbanlarını ülkede kesecek olmalarının kurbanlık kesimlerinin geçen yıla oranla artacağına dikkati çekti.

Kurbanlık alışverişinde hem yetiştiricilerin hem de alıcı konumunda olan vatandaşların memnun olacağı bir bayram olması temennilerinde bulunan Çelik, şöyle devam etti:

“Büyük zorluklarla ve özellikle de artan yem masraflarına rağmen kurbanlıklarını satmaya çalışan yetiştiricilerin değerinden ve mağdur olmayacak fiyatlarda hayvanlarına alıcı bulmalarını arzu ediyoruz. Artan yem maliyetleri ile birlikte yeni koronavirüsün birtakım olumsuz etkileri göz önüne alındığında küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10 civarında artabilir. Bölgesel farklılıklardan dolayı da artış oranı illere göre farklı olacaktır. Piyasada ortalama canlı kilogram fiyatının kuyruklu koyunda 24-25 lira, kuyruksuz koyunda 26-27 lira, kurbanlık fiyatlarının ise ortalama 1050-1500 lira arasında olacağını tahmin ediyoruz. Tabii hayvanın koç, teke olmasına ve vasfına göre de fiyatlar çok daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlık hayvanlarını satamayan ve elde kalan hayvanların Et ve Süt Kurumunca değerinden satın alınmasını Tarım ve Orman Bakanımızdan talep ediyoruz.”

Çelik, bu bayramın ve bayrama kadar olan sürecin yurdun her yerinde sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesinin en büyük temenni olduğunu vurguladı.

Kaynak: (AKM) - Akdeniz Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: TÜDKİYEB, Genel, Başkanı, Çelik’ten, kurbanlık, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı