Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 16:15
 
Türkiye Sudan'dan at, eşek ve katır eti ithal edecek! Tepki yağıyor
İSTANBUL Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Sudan’dan yapılacak at, eşek, katır eti ithalatına ilişkin bir açıklama yaparak duruma tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Türkiye Sudan'dan at, eşek ve katır eti ithal edecek! Tepki yağıyor

Türkiye ile Sudan arasında imzalanan ticaret ve ekonomik ortaklık anlaşmasına göre, Türkiye 500 ton at, eşek, katır veya bardo eti ithal edecek. Ayrıca sığır, domuz, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatını da ithal edilecek.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Avrupa Birliği’nden yapılan ithalatın bile gerekli olmadığını ve kontrollerin yeterince yapılmadığını belirtirken “Beni uyandırsalar ve deseler ki bu bir rüya, gerçek değil” diyerek duruma tepki gösterdi.

İthal edilecek etler Türkiye’de nerede kullanılacak?

Veteriner odası başkanı Arslan, 'ithalata ilişkin teklifte' at, eşek ve katır etlerinin nerede kullanılacağı kısmının muallak olduğuna da değindi. Arslan, bu etlerin büyük ihtimalle 'kedi ve köpek maması yapımında kullanılabileceğini' belirterek, bu alandaki denetimsizliğe dikkat çekti. 

Meclis'te bile at eti çıktı
Meclis’teki gıdalarda bile at etine rastlandığını söyleyen Arslan, “Toplum sağlığı ve hayvan sağlığını tehlikeye atacak ne var” diyerek ithalata tepki gösterdi. 

Bu etler hastalık getirecek


Sakatat ürünlerinin ülkeye girmesine ilişkin, birçok hastalığı taşıdığını ve bunun önleminin nasıl alınacağının bilinmediğini söyleyen Arslan, Sudan’ın sağlıklı hayvansal ürün satma durumun ne olduğuna bakılmasının da gerektiğini belirtti.

Kara mizah gibi

Bu işle uzaktan yakından ilgili olan herkesin anlaşmanın gerçekleşmesine karşı çıkacağına vurgu yapan Prof. Dr. Murat Arslan, “Bu işten faydalanacak birkaç kişi dışında herkes bu işe karşı çıkacaktır. Umarım anlaşmayla sınırlıdır bu olay ve gerçekten ithal edilmeyecektir. Bu bir kara mizah gibi. Umarım bu rüyadan uyanırız” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Türkiye, Sudan'dan, at,, eşek, ve, katır, eti, ithal, edecek!, Tepki, yağıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı