Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 16:40
 
Yalım Halıcı: ‘Gençlerimizin konuşma dilini etkileyen unsurlar araştırılmalı’
Yalım Halıcı: ‘Gençlerimizin konuşma dilini etkileyen unsurlar araştırılmalı’ CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, 26 Eylül Dil Bayramı için yayınladığı mesajında gençlerin konuşma dillerinde kullandığı kelimelere dikkat çekti.
- Haberi
Yalım Halıcı: ‘Gençlerimizin konuşma dilini etkileyen unsurlar araştırılmalı’

CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, 26 Eylül Dil Bayramı için yayınladığı mesajında gençlerin konuşma dillerinde kullandığı kelimelere dikkat çekti.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanır. Milli benliği korunmasında çok önem yeri olan dilin önemine vurgu yapılan bayramda CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, bir mesaj yayınlayarak “Dil Bayramı”nı kutladı.
 
“DİLİNİN KAYBEDEN BİR TOPLUMUN GELİŞME ŞANSI YOKTUR”
 
İnternetin getirdiği olumsuzluklara değinen gençlerin dil konusunda sorunlar yaşadığına vurgu yapan Başkan Halıcı “26 Eylül 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın yıl dönümünü Dil Bayramı olarak gururla karşılıyoruz. Milletimiz sahip oldu kültür ve birikimi diline aktarmayı başarmış, yüce bir millettir. Varlığını korumuş, Orta Asya’dan bu güne uzanan büyük ve zengin bir dil edinmiştir. Herkes tarafından bilinmelidir ki dilini kaybeden bir toplumun gelişme şansı yoktur. Bizler bu güne kadar koruduğumuz dilimizi bundan sonra da koruyarak yeni çağlara, devirlere, yüzyıllara tanık olabiliriz. Bu noktada internet ortamının yanında getirdiği ve gençlerimizin konuşma dilini etkileyen olumsuz unsurlar hakkında detaylı bir inceleme ve araştırma yapılmalıdır. Gençlerde karşılaştığımız, dil konusunda ki sorunlar bundan 100 yıl sonra farklı bir boyut alarak dilimizin evrime uğramasına neden olabilir. Bu düşüncelerle, tüm milletimizin 26 Eylül Dil Bayramını kutlarım” dedi.
Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: Yalım, Halıcı:, ‘Gençlerimizin, konuşma, dilini, etkileyen, unsurlar, araştırılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı