Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 16:44
 
Yüksel Aytuğ: Bilgi yarışmalarından cehalet fışkırıyor
Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ, ekranlarda yayınlanan bilgi yarışmalarını köşesine taşıdı. Aytuğ, bilgi yarışmalarında cehalet fışkırdığını söyledi ve eğitime ilişkin sorumlu bakanlıklara ve kurumlara seslendi.
EĞİTİM Haberi
Yüksel Aytuğ: Bilgi yarışmalarından cehalet fışkırıyor

Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ, ekranlarda büyük rağbet gören bilgi yarışmalarında ortaya çıkan gafları tek tek sıraladı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'e çağrıda bulunarak sorulara verilen cevapların saç baş yolduran cinsten diye yorumladı.

İşte bilgi yarışmalarındaki hazin tablo:

Bu sezon bizim Gaf Kürsüsü, bilgi yarışmalarındaki cehalet dolu yanıtlarla doldu taştı. İçerinden seçim yaparken bile çok zorlandım. Hepsini buraya almaya kalksam, bir haftalık yazı dizisi olurdu. Başta Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK yetkilileri olmak üzere, bu memleketin eğitim-öğretim sistemine yön verenleri, bu 'seçmeleri' dikkatlice okumaya davet ediyorum. İşte saç baş yolduran o yanıtlar:
 Atv'deki En Zayıf Halka'nın yarışmacısı, 'Her şeyin belli olacağını ifade eden deyimde kuyruğu kopan hayvan hangisidir?' sorusuna 'Dana' yerine 'Kertenkele' demesin mi?
 Atv'deki Güven Bana yarışmasında Müge Anlı sordu: 'Tunus nerede?' Heyecanlı yarışmacı Ezgi iyice panikledi: 'Tunus nerede?
Cezayir'de mi?'
 360 kanalındaki Ben Bilirim yarışmasında 'Türkiye'nin en büyük tatlı su gölüdür' diye soruldu. Yarışmacının cevabı şapka uçurtacak cinstendi:
'Nil Nehri...'
 En Zayıf Halka'nın heyecanlı yarışmacısı Yusuf'a 'Bostan olarak bilinen bir türü de olan, közlenerek, beğendi de yapılan bir sebze...' diye sorulunca ne yanıt verdi dersiniz?
'Karpuz...'
 Kim Milyoner Olmak İster?'de hanım yarışmacı 'Konser başlangıcında orkestra şefi 'Son, ki, üç, dört' dediğinde genellikle hangisi olur?" sorusuna 'Seyirciler saymaya devam eder' yanıtını verdi. (Doğrusu: Müzik başlar.)
 Kim Milyoner Olmak İster?'de 'Hangi hayvanların erkek damızlık olanlarının ismi burçlara verilmiştir?' diye soruldu. Şaşkın yarışmacı "Yengeç ve balık" şıkkını tercih edip elendi.
(Doğru yanıt: Koyun ve sığır.)
 Güven Bana'nın yarışmacılarından Volkan Bey ile Süreyya Hanım 'Cumhuriyetin ilan edildiği yıl, Birinci Meclis'in açıldığı tarihten kaç yıl sonradır?' sorusuna tam 15 dakika boyunca doğru yanıt aradılar. Sonunda kafadan atıp şans eseri doğru yanıtı (3 yıl) bulabildiler. Biri okulda muhasebeci, diğeri şarkıcı, söz yazarı ve senaristti.
 Güven Bana'da gelen saçma yanıtlar sunucu Müge Anlı'yı çıldırttı: -Koyunun yavrusuna ne denir? -Keçi. - Sıpa neyin yavrusudur? -Sığır? İnek?..

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Yüksel, Aytuğ:, Bilgi, yarışmalarından, cehalet, fışkırıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı