Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Dedegöl Dağı Maden ve Taş Ocağı Tehdidinden Kurtuldu!

Aksu’da mermer ocağı ruhsatı verilen Eldere Kayalıkları ile Dedegöl Dağının büyük bir kısmı Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına dahil edildi. Bir süredir taşocağı ve maden tehdidi altındaki bölge, tırmanış, dağcılık, mağaracılık ve yürüyüşçüler için eşsiz bir doğal hazine. Bölgenin milli parklar sınırı içine dahil edilmesi, geri dönüşsüz tahribatın da engellenmesi anlamına geliyor.

Dünyanın en önemli kaya tırmanışı parkurları arasında gösterilen Isparta’nın Aksu ilçesindeki Eldere kayalıkları mermer ocağı olmaktan kurtuldu. Dedegöl Dağı Kuzukulağı Yaylasında bulunan masif kayalıkların bulunduğu bölgede mermer ocağı ruhsatı verilmişti.

Eğirdir Turizm ve Doğa Sporları Derneği (ETUDOSD) başta olmak üzere birçok kulüp bölgede eylemler yaptı, yöre halkı da itiraz başvurularında bulundu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı, Etüd Envanter ve Mağara Çalışma Grubu kurumlarının yürüttüğü resmi girişim, geçtiğimiz Haziran ayında ETUDOSD tarafından organize edilen Kuzukulağı Doğa Sporları Festivali ile desteklenmişti.

Girişimler sonuç verdi; 27 Kasım 2018 Tarihli ve 30608 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 378 sayılı karar ile Eldere kayalıkları ile Yaka Kanyonu ve çok sayıda mağarayı da kapsayan Dedegöl Dağlarının büyük bir kesimi Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına dahil edildi.

Bölgedeki masif kireçtaşı kaya duvarları, yüzlerce metre yükseklikteki onlarca tırmanış rotasının açılmasına olanak sağlıyor. Yine kireçtaşının içinde oluşan mağaralar arasında Türkiye’nin en uzun ve 4'ncü en derin mağaraları olan Pınargözü ve Kuyukule düdenleri yer alıyor. Bir çok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan bölge, çok sayıda yürüyüş rotasına da sahip. Dedegöl Dağları’nda yer alan Kuzukulağı Yaylası, dünyada ilk beşte yer alan çok önemli ve özel kaya tırmanışı alanlarından biridir. 1999 yılından itibaren İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa ve Türkiye’den rota açıcılar, bu uzun duvarlarda yükseklikleri 50 metre ile 700 metre arasında değişen yüz kadar uzun duvar kaya tırmanış rotası açmıştır. Bölgede hali hazırda açılabilecek daha yüzlerce rota bulunmaktadır. Bölgenin diğer bir doğa turizmi değeri ise Türkiye’nin en özel mağaralarından olan Kuyukule Mağarası’dır. Bu mağara Türkiye´nin en derin dördüncü mağarasıdır ve mağaracılık sporu açısından önemi çok büyüktür.

Bölge, dört mevsim boyunca binlerce yerli ve yabancı doğa sporcusu tarafından kaya tırmanışı, uzun duvar tırmanışı, sportif kaya tırmanışı, dağcılık, mağaracılık, dağ kayağı, kampçılık, dağ koşusu, yamaç paraşütü, kuş gözlemciliği ve doğa yürüyüşü için kullanılmaktadır.İlçeler  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İlaçlama Yaparken Canından Oldu

İlaçlama Yaparken Canından Oldu İlaçlama Yaparken Canından Oldu

Sengetliler iftarda buluştu

Sengetliler iftarda buluştu Sengetliler iftarda buluştu

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU?

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU? Başkanın İlk İcraatı Bakın Ne Oldu?

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok! Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI Başkan Pala Mazbatasını Aldı

Gelendost İtirazına Ret

Gelendost İtirazına Ret Gelendost İtirazına Ret
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com