GÖKMEN GÖKMENOĞLU MU ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN Mİ İPİ GÖGÜSLER


Açıklama: Isparta seçim analiz
Kategori: Isparta
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2019
Geçerli Tarih: 26 Haziran 2019, 16:56
Site: Sondakika32.com - Isparta Haberleri
URL: http://sondakika32.com/haber_detay.asp?haberID=12153


Isparta’da yerel seçimler kızışmaya başladı. Mevcut belediye başkanı Günaydın’ın seçimleri kazanması zor görünüyor. Günaydın 2015 seçimlerinde 54.164 oyu kendisi aldı zannediyor. AKP iktidara gelmesin de, kim gelirse gelsin mantığıyla hareket eden sosyal demokrat seçmen oyun Günaydına vermişti. Bu yüzden sosyal demokratların adayı Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı’nın oyları 12. Binlerde kalmıştı. Oysaki Isparta’da Sosyal demokrat oylar 25 hatta 30 binlerdeydi. Artık sosyal demokrat oyların Sayın Günaydın’a gitmeyeceğini izliyorum.

Günaydın’a 2009 ve 2014 seçimlerini kazandıran 1975-76-77-78 ’in (150 ile 200 kişi olan) Eğitim Enstitüsü mezunu, öğretmenlerin 2019 seçimlerinde yanında olmadığını da biliyorum. Sayın Günaydın, başkanlığı suresince izlediği politikaları beğenmeyen, Günaydın ve etrafının,  aydın ülkücü cenahı kaybettiğini görüyorum. Günaydın ve ekibi yargılanma sürecinde o ekibin her şeyini bilen Ramazan Kabalak’ı kaybetti. Günaydın’a oy vermiş ülkücüleri kaybetti. Yanında ‘Günaydınistler’ kaldı. Bu seçimlerde de sosyal demokratları ve AKP gelmesinde kim gelirse gelsin diyenleri kaybetti. Günaydın bu seçimlerin favorisi olamaz. Isparta seçmeni Günaydın’ı onurlu bir şekilde uğurlar diye düşünüyorum. 25-35 bin oyla seçimlerde saf dışı kalacağını tahmin ediyorum.

Şöylede düşünebiliriz: Günaydın 54.164 oyun en az 13 bini sosyal demokratların oyuydu. 54 binden çıkardığımız zaman 41 bin oy eder. Günaydın’ı, bir elmanın yarısı gibi İyi Parti böldü. En az 15-20 bin oy İyi Partiye gitti. Tabandan hesap edersek 15 bin gitti ise geriye 41-15 yaparsanız eşittir 26 bin kalır. Zaten Haziran seçimlerinde MHP Isparta ve çevresinde 19 bin civarında oy almıştı. 

Sosyal demokratların geçen seçimlerde Günaydın’a kaptırdığı oyların yuvaya döneceğini ve İYİ Parti +CHP işbirliğine kanalize olacağı tartışılmasız net ve açık. Şunu söyleyebiliriz ki, tek bir sosyal demokratın oyu Günaydın ve başka adaylara gitmeyecek. Isparta’daki İYİ Partinin 22 bin civarındaki oyu, CHP’nin 25 bin civarındaki oyu,  MHP’den gelecek (Günaydın’dan) 10 bin civarındaki oyu, AKP küskünlerinden 5 bin civarındaki oyu eklediğimizde bu yarışta şanslıdır. Gökmen Gökmenoğlu, 60 bin civarında oy alacağını düşünüyorum.

AKP’nin adayı Şükrü Başdeğirmen, 2018 genel seçimlerinden 3-5 bin oy az alacağını söyleyebiliriz. Oy kaybının gerekçesini diğer adaylar değil, ekonomik sorunlar olarak görmek gerekir.

Bence seçim Gökmenoğlu ile Başdeğirmen arasında geçer. Gökmenoğlu sakinliğini korur, projelerini anlatmaya devam ettikçe ve kavga ortamından uzak durdukça oylarını artırır

Her gazeteci yazmasa da bizim görüşümüz açıktır. Yerelde iktidar olmak için Gökmnenoğlu’na başkanlık oyumu vereceğim. İl Genel Meclis oyumu CHP’den Yalçın Cenap’a vereceğim.

Nejat Özdoğan

sondakika32.com