Sondakika32
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ İŞ İLANLARI SAĞLIK SİYASET SPOR YAŞAM YEREL KADIN ÖZEL

CEMAAT-İN OY KUTUSU

17 Ocak 2014, 06:26
Bazı adaylar var ki, arkasında oyu yok ama üst mevkilerde tanıdığı çok… Milletvekilinden Bakana, Anayasa mahkemesi üyesinden- Cumhurbaşkanına kadar hem de…

Siz nasıl bilirdiniz İl adayınızı, ilçe adayınızı? Cemaatin camiden yolladığı adaylar var ama imamlık için değil, bizi yönetmesi için… İl-ilçe başkanlığına tepeden iniyorlar, yetmiyor bir de başkanlığa aday oluyorlar.

Hatırla gönülle iktidar olunsaydı, bir fincan kahve 40 yıl boyunca hüküm sürerdi. 31 Mart sabahı bu gerçeklerle yüzleşilecek amma velâkin; ben tokatı testi kırılmadan atmayı yeğliyorum. Geçmiş dönemdeki Ak Parti’nin Isparta hezimetini hatırlatmakta da fayda görüyorum. Halka rağmen siyaset yapılamayacağının en büyük dersi idi Balaban hezimeti…

Yerel seçimler Ak Parti için güven oylaması niteliğinde olacak ve halk tarafından da böyle algılanacak. Böyle bir durumda halen istenmeyen, tepeden gelen, şaibeli, sevilmeyen, seçmeninin, teşkilatın arkasında olmadığı adayları ön plana çıkartmak niye?  

Mevlânâ ne güzel söylemiş:

“Basra’nın yıkılmasından, harap olmasından evvel, pişman olmak gerek. O pişmanlık, yani önceden tedbir, belki de Basra’yı harap olmaktan kurtarır.”

 

At yarışlarında bir tabir vardır; “ Koşan sucuk”… Yarışta rakiplerine göre kazanma ihtimali olmayan, kazanmak için hiçbir niteliği ve vasfı bulunmayan atların “sucuk” olacağı, yani işe yaramadığı için kesileceği tabir olunur. Ben testi kırılmadan önce uyarmıştım, buradan son bir kez daha söylüyorum; Ak Parti Isparta ve ilçelerinde almış olduğu kararla koşan sucuğa oynuyor… Bunu Hüseyin Samani’den tutun, Başbakan yardımcısı Ekrem Erdeme, Gürdal Akşit’e, Isparta’nın iki milletvekiline ve daha pek çok üst düzey yetkiliye ilettik. Isparta’da Ak Parti adayı Nuri Uzaktaş’ın, Eğirdir’de de  Osman Nuri Özmeral’in veya Veli Gök'ün aday olması halinde, her iki yerde de Ak Parti için hezimet yaşanacağını ben(gazeteci kimliğimle) söyledim, cemaat-i oy veren de söyledi!

Ak Partinin başka bir yanlışı ise, Başbakan’ın kadın adaylara önem verdiğini ve anadoluda da muhakkak kadın adayların çıkmasını istediğini ısrarla vurgulamasına rağmen, seçici kurulun bunu hiç dikkate almamasıdır. Başbakanın verdiği ümit üzerine Isparta’nın ilçelerinden aday olmuş 5 kadın bulunmakta idi Seçici kurulun başındaki isim Gürdal Akşit’in bu tablo karşısındaki yaklaşımı ise şöyle; “Isparta’dan mutlaka bir kadın aday çıkartmak istiyoruz”…

Kadın kolları başkanı Gürdal Akşit’in yaklaşımı oldukça manidardır. “Mutlaka bir kadın aday çıkartmak istiyoruz” yaklaşımı, kadın adayı zaten kafadan ekarte etmektir, yarışa geriden başlatmaktır, bir tane seçince diğerlerini erkek hegomanyasına kurban etmektir. Hatta aslında tam olarak; kadınları susturmak için erkek adaylardan bir kurban verip yerine kadın seçmektir!

Ben milleti temsil etmeyen vekile MİLLETVEKİLİ demem! Halkın seçmediği, hatırla-gönülle dayatılan adaya da oy vermem! Cemaat-i oy verenin ne yapacağını da 30 Martta göreceksiniz. Şu söylediklerimden, yazdıklarımdan farkı olmayacak. Çünkü biz halkız, siz dayatırsınız belki ama son NOKTA’yı BİZ koyarız!

 

Banu Barlas Okumuş

banubarlas@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Bu haber 8970 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Dr. Ozan Örmeci Dr. Ozan Örmeci
Yrd. Doç. Dr. Ozan Örmeci Ada Tv'de Orta Doğu ve Türkiye Gündemini Değerlendirdi
Menderes Coşkun Menderes Coşkun
Kirli Senaryoda Temiz Figüran Olmak: 31 Mart'tan Arap Baharı'na
Zeki Çelik Zeki Çelik
ISPARTA BÜYÜK ŞEHİR OLUR İNŞALLAH ...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Sen Gitmelisin
Em. Savcı Yılmaz Can Em. Savcı Yılmaz Can
Yeni Anayasa'nın Teşkili ve Demokrasi'nin İhlâli Mes'elesi
Enis Ezgin Enis Ezgin
YENİ UFUKLARA DOĞRU
Mehmet Pektaş Mehmet Pektaş
YAŞASIN CUMHURİYET (!)
Erol akşen Erol akşen
BİR KASIM'A BEŞ KALA
Nejat Özdoğan Nejat Özdoğan
SENAİ DEMİRKOL İL BAŞKANI OLDUĞU SÜRCE CHP’YE OY VERMEYECEĞİM
Emine Sarıtoprak Emine Sarıtoprak
"BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE"
Mydesign Haber Temaları - http://habersitesikur.tk

Sondakika32.com - Son Dakika 32 Haberleri
Tüm hakları saklıdır. Haber Sitesi Kur:Campus Haber Sitesi - Altyapı: MyDesign