Haber Detayı
14 Ekim 2021 - Perşembe 10:51
 
Isparta' da hukuka aykırı işler mi dönüyor?
Isparta' da hukuka aykırı işler mi dönüyor? İhalesi sonuçlanmadan temel atıldı..
YEREL Haberi
Isparta' da hukuka aykırı işler mi dönüyor?

Kılıçdaroğlu duyurmuştu: Skandalın belgesi ortaya çıktı.Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kılıçdaroğlu’nun, "Dün önemli bir belge elimize ulaştı" diyerek duyurduğu belgenin Isparta Şehir Hastanesi ihalesi ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bugün Ankara’da muhtarlarla yaptığı toplantıda, "Dün önemli bir belge ulaştı. Arkadaşlara söyledim, kamuoyu ile paylaşın diye" diyerek duyurduğu belgelerin Isparta Şehir Hastanesi ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin inşaatına başlayıp tamamladığı Isparta Şehir Hastanesi’nin ihalesi yapılmadan tam 4 ay önce temel atma töreninin yapıldığı görüldü.

Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu döneminde, 12 Mart 2014 tarihinde temel atma töreni yapılan hastanenin ihalesi, 24 Temmuz 2014 tarihinde yapıldı. İhale komisyonu, kararını 1 Ağustos 2014 tarihinde açıkladı ve söz konusu inşaat firmasıyla sözleşme imzalandı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanlığı’nın 24 Temmuz 2014 tarihli ihale komisyonu kararına göre “Isparta Şehir Hastanesi Yapım İşleri İle Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi İhalesi”ne giren firmalar fiyat indirimi yaptı. Akfen İnşaat ilk teklifinde 52 milyon 25 bin lira fiyat çıkardı. Ancak sonra teklifini 49 milyon 850 bin liraya düşürdüğü görüldü.

İHALE SONUÇLANMADAN TEMEL ATILDI

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre; karar evrakına göre ihale komisyonu üyelerinin 6’sı ihale sonucuna onay verirken bir üye şerh koydu. N.S. isimli üye, ihale kararı ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Isparta Şehir Hastanesi yapım işi ihalesinde açık eksiltme yapılmış. Firma detaylı tekliflerini vermiş. Teklifinde P1’in hizmetleri, fizibilite üstüne kalmış. Pazarlıkta firmadan zorunlu hizmetler bedelinden düşüş yapılması istenmiştir. Ancak firma hizmetlerden indirim yaparken, bina kullanım bedelini yükseltmiştir. Bina kullanım bedeli, açık eksiltme sonrasında pazarlıkta verdiği revize teklifinde belirttiği fiyattın üstünde olmaz. Çünkü pazarlıkta düşüş yapması beklenir. Bu sebeple verilen fiyat tarafımca uygun görülmemiştir.
İhale süreci sonuçlandırılıp ihale komisyonu karar almadan, ihaleyi kazandığı belirtilen firma ve Bakanlık yetkilileri ile birlikte 13 Mart 2014 tarihinde Isparta Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni yapılmıştır. İhale kararı almadan önce gerçekleşen temel atma göreni hukuka aykırıdır. İhale komisyonu zor durumda ve zan altında bırakılmıştır."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Sondakika32
Etiketler: Isparta', da, hukuka, aykırı, işler, mi, dönüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');