Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 15:41
 
Ahmet Kürkçü - Halkçı Bakış - Vicdan -
Ahmet Kürkçü - Halkçı Bakış - Vicdan -
YAZARLAR Haberi
Ahmet Kürkçü - Halkçı Bakış - Vicdan -

  Dünyamız büyük bir canlılar toplamı. Bunları şimdilik sinir sistemi olmayanlar (bitkiler) ,ve sinir sistemi olanlar (hayvanlar) , virüsler, bakteriler, mantarlar gibi. Yazımda sinir sistemi olanlardan bahsedeceğim ,bunları da insanlar ve hayvanlar olarak ayırmak mümkün. Tamamında beyin olmasına karşın , hayvanlarda kendi yaşamını devam ettirecek kadar beyin gücü ve sosyalleşme var.

     VİCDAN: Hayvanlar beslenmek için diğer alt türlere karşı vicdan duygusu olmadan davranırlar , sadece yavrularını yetiştirmek için fedakarlık yaparlar , onları yetişkin hale getirince görevleri biter.

      İnsanlar ise beyin kabuğunun (korteks) farklı olması nedeniyle hafıza ,hatırlama , akıl  ile sosyal hayatın da denetiminde bir hayat sürerler. Bilim bu davranışları: 1- İD (ilkel benlik ) ; kişi gördüğü yada istediği bir şeyi hemen yapmak ister. 2-EGO ; İlkel dürtüleri ,manevi idealleri ,tabuların ve gerçeğin sınırlamalarını dengelemek için ilkel benliğin taleplerini kontrol etmeye çakır. Ortalama davranışlar .3- Süper ego; sosyal açıdan uyarılmış VİCDAN ı temsil eder manevi ve etik düşüncelerle ilkel benliği etkisiz hale getirir , bazı dindar kişiler buna insandaki kutsal ışık derler bu konu felsefenin de konusu olmuştur ,enel hak (ben tanrıyım)  bunu anlatmak istemiş fakat o zaman anlaşılmamıştır.

       İnsan doğduğu günden itibaren başta genetik kökeni , anne baba ilişkileri , aile içerisindeki hayat , içinde yaşadığı toplum , aldığı eğitimin şekli olumlu yada olumsuz yönde etkiler.

      Toplumsal Vicdan ; Buna medeniyet diyoruz. İnsan topluluklar halinde yaşamaya başladığı günden bu yana , insan ın birbirine ve doğa ile ilişkisi sürekli saygı temelinde ilerlemeye devam etmiştir. Arada ilkel benliğini kontrol edemeyen yönetime gelip , toplumları felaketlere sürükleseler de , bunlar bun lar kötü anılarak lanetlenmiştir.

       Medeni dünya ilişkileri ilkelere bırakmamak için , kanunlar ,sözleşmelerle zayıf ve güçsüzleri ,dürüstleri korumaya çalışmaya devam edecektir.

     İşin özünü şu atasözümüz ne güzel anlatır “ Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma.”

       Cumhuriyet’le kalın.

       Ahmet Kürkçü.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ahmet, Kürkçü, -, Halkçı, Bakış, -, Vicdan, -,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');