Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 16:58
 
Ahmet Kürkçü-Halkçı Bakış-Mürteci
Ahmet Kürkçü-Halkçı Bakış-Mürteci
YAZARLAR Haberi
Ahmet Kürkçü-Halkçı Bakış-Mürteci

   İnsanlık başında bu yana doğayı anlamaya çalışmış , deprem , su baskınları ,yıldırımlar , fırtınalar , salgın hastalık , fırtınalar , kuraklık , büz çağları dönemlerini yaşamış . Kutsal kitaplarda ilk insan ilk peygamber denmesine karşın ara dönemler yaşanmış , çok tanrılı dinler ortaya çıkmış her durumun bir tanrısı olduğu iddia edilmişti .Bilinen 5-6 bin yıllık tarihte kitaplı dinler dediğimiz Hz. Musa , Hz İsa , Hz Muhammed tek tanrı inancı üzerine tebliğler de bulunmuştur . Bunlardan en son ve tekamül etmiş İslamiyet  bizim toplumumuzda büyük oranda kabul görmüş ve yaygındır.

    Tüm dinlerin amacı ; yaşanabilir , zulümden ,sömürüden ,insanın insana kul köle olmadığı , yalan , iftira , zina , hırsızlık , cinayet , her kişinin onurlu bir yaşam sürmesi için çaba sarf etmek , bu durum dini düşünceden habersiz kişi ve topluluklar tarafından da savunuluyor buna medeni toplum diyoruz.

    Amaç dünyayı mutlu , yaşanacak hale getirmek. Bu yolda ,iyi ahlakı , güzel duyguları ,insanlık için çalışanları desteklemek için Hz. Muhammed ilim Çin’de olsa gidip alınız , Hz. Ali bana bir harf öğretenin kölesi olurum , Atatürk hayatta en hakiki yol gösterici ilimdir fendir diyerek doğru yolu gösterdiler.

     Günümüzde ortalama insan aklı ; insanların özellikle zayıf ve geride kalanların kollanması vicdanında birleşmiştir. Güçlülerin e!ine  geçmiş ve onlara hizmet eder hale geldi. Şöyle ki; Hırıstiyanlık bir ortaçağ yaşadı yönetim kiliselere geçti ,uzun din ,tarikat savaşları sonunda üç tarikata bölünüp yönetim kiliseden alındı. Bizim dinimizde Muhammed peygamber ilk yaptığı büyük servetleri kamu malı ilan edip tüm halkın hizmetine sunmuştur . Vefatının ardından bu durum değişmiş mülk sahipleri tekrar eski duruma dönmek için bunu savunanları yönetim den atıp direnenler eziyet etmişlerdir. Hz. Ömer’e iki metre kumaşın hesabını soran halk susturuldu ,saray hakimiyeti geldi ,kimse bu yanlış diyemiyordu.

         Günümüzde ; birde Kur’an dini çıkardılar , Kur’an illa arapça okunmalı ,çalıyorsa bizim için , rüşvet haram değildir ,meal okumak günah , Kur’an yetersiz deyip kitap yazanlar , bir kişinin Allah’ın tüm özelliklerini gösterdiğini , müritlerine derisinin içinde sıratı geçireceğini , falan tarikatın falan kolundan olduğunu söylenirse sıratı sorgusuz geçileceğini , TV ekranlarında Allah’a irtibata geçtiğini söyleyenler var. Bunlar karşı tarafı dinden çıkmakla suçlamazlar mı.

      Diğer ülkelerde din adamları milli davranıp davalarının takipçisi olurlar. Bizde ise azda  olsa bazı din adamları Osmanlı' dan bu yana  İngiliz kurması tarikatların kontrolünde çok sayıda dini gurup bir kısmı gizli ,bir kısmı açıktan açığa ulusal davalarının karşısında yer almaktadır. Ayrıca dünyada İslam dini ile anılıp kendilerini hakiki müslüman ilan eden radikal guruplar Hamas ,IŞİD  ,kaide gibi tamamı mütedeyyin müslüman ve Şiilere kıyım yapıp diğer dinlerden kişilere dokunmuyor ve İsrail’in , batının politikasına hizmet ediyor, Afganistan, Pakistan , ırak şimdi Suriye ve Türkiye bunlar sayesinde dönüştürülüyor.En karlı ülke İsrail.

     Dinin ve medeniyetin temeli güzel ahlaktır , ibadetler bunun tamamlayıcısıdır. Kur’an ibadet yapmayanı değil , maun (gösteriş ) ibadetini kınamaktadır.

      Laiklik : kimse kimseye din ve inanış dayatmamasıdır . olmaz ise güçlü olanın dediği gibi inanmaz isen hemen din dışı ilan edilir yok edilmeye mahkum olursun , şimdi bile yaşanıyor, tarihte çok örnekleri var.  Öldürülen şeyhülislamlar var istenen kararı vermediği için .İlahi kitaplarda yönetim konusunda çok az ayet vardır , çünkü insanlar(şura) toplanarak karar versin isteniyor ,bu nedenle şeriat diye tanrısal kanunlar yoktur, yaradan kanunlar göndermedi Kur’an dan başka günümüzde ilişkiler o kadar karmaşık ki her konu ile ilgili yüzlerce kanun gerekiyor, şeriat yorumdur,ülkeye göre değişir  bu büyük bir aldatmacadır.

   Cumhuriyet’le kalın.

Ahmet Kürkçü.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ahmet, Kürkçü-Halkçı, Bakış-Mürteci,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');