Haber Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 13:16
 
Ahmet Kürkçü: Halkçı bakış-Tercih-
Ahmet Kürkçü: Halkçı bakış-Tercih-
YAZARLAR Haberi
Ahmet Kürkçü: Halkçı bakış-Tercih-

   İnsan bir tercih sonucu dünyaya gözlerini açar , annesi onu hayata hazırlayandır o başlar seçmeye ,istemez ise kafasını çevirir ,istemek için ses çıkarır ,aile ve çevre etkisi ile kişiliği oluşmaktadır. Sürekli gözlem yapar kayıt yapar . Konuşur , yürür , koşar. Başlar arkadaş , oyun ,renk , yiyecek , tercihlerine.

    Okul sosyal hayata başlamak; donanımı ile derslere olan ilgisi değişiklik gösterir örgün eğitim eksikliği tamamlama ister. Bu dönem ne kadar uzun olursa denkleşme o kadar çok olur. Zorunlu eğitim bu nedenle 11 yıl yapıldı. Sonra 4+4+4 bunu engelledi. Çok kişi sistemin dışına atıldı. Bir bölümü iş hayatına , diğerleri eğitime devam. İş hayatında , eğitim de devam edilir. İşe başlayan yöneten yada yönetilen olarak devam eder. Burada emeği ile geçinecek olanlara devlet sahip çıkmalı iş bulmaları , sağlıklı koşullarda çalışmaları için önlemler almalı.

    Eğitime devam edenler ülkenin akıl gücüdür , istedikleri ve başarılı olacakları eğitim almaları için desteklenmeli . Fakat tercih ülkemizde çok zor.

     Hayatın içinde olan genç , donanımı ile ilgili işlerde ve rekabet içinde çalışırsa bundan hem işletme hem ülkemiz kazanır. Torpil adam kayırmacılık olursa işletme ve ülke kaybeder, hele bu durum devlet kurumlarında ise devlete olan güveni sarsar milli bütünlüğü bozar.

    Kişi yetişmiş belli konumlara gelmiş artık ülkeyi yönetme durumdadır ; burada donanımı ve evrensel değerler bazında davranmalı yani engelli, maddi olarak geride kalan ,zorda olan ,işi ehline veriyorsa ,insanları inanç ,düşünce ,soy sop ayrımı yapmadan  tercih kullanıyorsa iyi insan diyoruz. Çünkü diğerlerinin tercih hakkı yoktur.

      Ülkeyi yönetme durumdadır artık; her vatandaş birinci sınıftır ilkesinin uygulayıcısı olmalı , seçilerek gelenler kendisine oy verenlerin değil tüm halkın yöneticileridir , zira onlar kurulan devleti bir süreliğine yönetme yetkisi almışlardır. Günümüzde maalesef tercihler hep 5 büyük müteahhit yanında kullanılıyor bu da vicdanları yaralıyor. Halkçı bakış önce en zorda olanın yanında olmak demektir.

   Bir kişi ne kadar özgürce tercih yapabiliyor , emeğinin karşılığını alıyor , ayrımcılığa uğramıyor ,insan yerine konduğunu görüyorsa devletine bağlı ve gurur duyar.

  Cumhuriyet’le kalın.

   Ahmet Kürkçü.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Ahmet, Kürkçü:, Halkçı, bakış-Tercih-,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');