Haber Detayı
19 Eylül 2021 - Pazar 15:45
 
AKP'li Ali İhsan Yavuz'dan erken seçim çıkışı: Erdoğan aday olacak mı?
AKP'li Ali İhsan Yavuz'dan erken seçim çıkışı: Erdoğan aday olacak mı? AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, TV100 ekranlarında yayınlanan Pazar Siyaseti programına konuk oldu.
GÜNDEM Haberi
AKP'li Ali İhsan Yavuz'dan erken seçim çıkışı: Erdoğan aday olacak mı?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, konuk olduğu TV100'de yayınlanan Pazar Siyaseti programında erken seçim hakkında flaş açıklama yayptı.

"BİR ŞEYLERİN ZAMANI GELDİ"

Erken seçim kararı alıp alınmayacağına dair değerlendirmelerde bulunan Yavuz, "Seçimler yaklaştı demek mümkün. Siyasi partiler seçimin yapıldığı günün ertesi günü başka bir seçime hazırlanır. AK Parti olarak biz böyle davranıyoruz. Biz çoktan bu hazırlıklara başladık. Şimdi 2 yıldan daha az bir zaman var. Yapılan değişiklikler 1 yıl geçmeden uygulanamaz. 1 yıl dolmadan seçim olması halinde o değişikliklerin, o seçim için uygulanması mümkün olmaz. Seçim Kanunları açısından söylüyorum. Dolayısıyla burdan baktığımızda 'bir şeylerin zamanı geldi' demek mümkün" dedi.

'Seçim erkene alınacak mı?' sorusuna karşılık veren Yavuz, "Evet 2023'ün 24 Haziran'ında yapılması gerekiyor 1 yılın dolması için oysa kanun gereği 18 Haziran 2023'te yapılacak. Yani 6 günlük bir erken seçim mümkün. 18 Haziran 2023’te Türkiye bir seçime hazır olsun" diye konuştu.

''CUMHURBAŞKANIMIZIN ADAY OLAMAYACAĞI FİKRİ MÜMKÜN DEĞİL''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylık süreciyle ilgili tartışmalara da yanıt veren Yavuz, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bir daha aday olamayacağına ilişkin bir fikri ileri sürmeniz mümkün değil. Kendilerini zeki sanarak 'Olmaz ama eğer erken seçim olursa 1 gün bile olur' diyorlar, ne alakası var. Aslında muhalefet partisi 'Gel bana mecbur ol' diyor. Ben sana neden mecbur olayım, yasa ortada. Hem diyorsun ki erken seçim olmasa Cumhurbaşkanı aday olamayacak. Muhalefet en çok Cumhurbaşkanımızdan korkuyor" diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Beyza Kılınç
Etiketler: AKP'li, Ali, İhsan, Yavuz'dan, erken, seçim, çıkışı:, Erdoğan, aday, olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');