Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 13:02
 
Antalya lağım suyunu içmeye hazır mı?
Antalya lağım suyunu içmeye hazır mı?
YEREL Haberi
Antalya lağım suyunu içmeye hazır mı?

Isparta’nın atık sularını taşıyan Isparta Çayı ağır kokular yayarak yıllardır akışını sürdürürken, çayın döküldüğü Karacaören Barajı ise Antalya kentinin içme suyu kaynağı olacak…

Yusuf Yavuz

Isparta kent merkezinin ve deri organize sanayiinin atık sularını Karacaören Baraj gölüne taşıyan Isparta Çayı, ağır kokular yayarak akışını sürdürüyor. Yıllardır atıl durumda bulunan Isparta Belediyesi’nin arıtma tesisinin yenilenmesi için atılan adımlar bugüne kadar sonuçsuz kaldı. Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında yapılan ihaleler iptal edildi. Isparta Belediyesi’nce 20 Ağustos’ta yapılan arıtma tesisinin yenilenmesiyle ilgili son ihalenin sonucu ise henüz değerlendirme aşamasında. Ancak 30 yıldır Isparta’nın atık sularının taşındığı Karacaören 2 Barajının suları Türkiye’nin turizm ve tarım başkenti olarak anılan Antalya’ya içme suyu kaynağı olarak verilmek isteniyor. DSİ’nin 26 Şubat 2021 tarihinde yaptığı isale hattı ve arıtma tesisi ihalesinin ardından gözler şimdi iki kentin de çevre ve insan sağlığını tehdit eden kirlilikle ilgili atılacak adımlarda.

Isparta ve Burdur illeri sınırında bulunan Karacaören Barajı ve HES, 1990’lı yılların başında işletmeye alındı. İki ayrı baraj gölüne sahip olan Karacaören’in su toplama havzası ise bölgede oldukça geniş bir alana yayılıyor. Isparta kent merkezinin yanı sıra kente bağlı Eğirdir ve Sütçüler ilçeleriyle, Burdur’a bağlı Ağlasun ve Bucak ilçeleri Karacaören Barajı’nın su toplama havzasında yer alıyor. Eğirdir ilçesinde meyvecilik tarımının yoğun olarak sürdürüldüğü Boğazova bölgesinde kullanılan tarımsal pestisit ve herbisitlerin kalıntıları da Kovada kanalı aracılığı ile Karacaören Barajına ulaşıyor.

YAPILIŞ AMACI ELEKTRİK ÜRETMEKTİ

İnşa ediliş amacı enerji üretmek olan Karacaören Barajının içme suyu kaynağı gibi bir amacı bulunmadığı için buna yönelik bir koruma tedbiri de alınması gündeme gelmemişti. İnşa edildiği dönemde Karacaören 2 Baraj Gölü’nün mansap kısmında bir su alma yapısı konulmuş, gelecekte ihtiyaç olması durumunda su alımı yapılabileceği öngörülmüştü. Ancak doğrudan içme suyu kaynağı olmayan barajda zamanla çok sayıda balık üretme tesisinin kurulmasına da izin verildi.

ISPARTA’NIN ATIK SULARI ARITILMADAN KARACAÖREN’E KARIŞIYOR

Balık üretim tesislerinin yarattığı kirliliğe, su toplama havzasından gelen yüzey sularıyla taşınan evsel ve sanayi atıkları da eklenince Karacaören Barajı 30 yıldır adeta kirlilik aktı. Bazı dönemlerde balık ölümleriyle gündeme gelen baraj gölüne ulaşan en ağır kirletici kaynağı ise Isparta kent merkezinin atık sularıyla, deri organize sanayiinin atıklarının deşarj edildiği Isparta Çayı. Kimi zaman kırmızı çamur renginde, kimi zaman ise kahverengi ya da siyahi renkte akan Isparta Çayı’nın geçtiği Dereboğazı Yolunun Sav köyü-Ağlasun Kavşağı (Antalya-Isparta Karayolu)  arasındaki bölümü, özellikle yaz aylarında ağır bir lağım kokusuna maruz kalıyor.

AĞIR KOKU VE KİRLİLİK ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Geçtiğimiz hafta görüntülediğimiz Isparta Çayı’ndaki gözle görünür düzeydeki kirlilik ve ağır koku, çevre ve insan sağlığını tehdit eder ölçüdeydi. Ancak bu ağır kirliliğe rağmen Isparta kentinin atıl durumdaki arıtma tesisi yıllardır yenilenmiyor. Kentin en önemli altyapı sorunlarından biri haline gelen arıtma tesisi konusunda 2017 yılından bu yana Isparta Belediyesi tarafından çeşitli girişimler yapılsa da henüz kentin biyolojik arıtması bulunmuyor. Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında arıtma tesisinin revize edilmesine yönelik ihalelerin yapılacağı duyurulmuştu ancak iki ihale de iptal edilmişti.