Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 14:10
 
Askeri Hanifi Şahin Şehit Paşa Osman Erbaş ile diyalogu
Askeri Hanifi Şahin Şehit Paşa Osman Erbaş ile diyalogu
GÜNDEM Haberi
Askeri Hanifi Şahin Şehit Paşa Osman Erbaş ile diyalogu

Hanifi Şahin isimli vatandaşın Şehit Paşa ile arasında geçen diyalogları sosyal medya hesabından paylaştı.

Yıl 2008 Nisan ayları, Tekirdağ/Çorlu 105. Topçu alayında askerim, henüz askerliğim başlayalı 10-15 gün olmuş, rütbeleri yeni yeni tanımaya başlamışım. Bir gün öğle yemeği esnasında tüm asker yemekhanede yemek yerken olağandışı bir hareketlilik oldu. Önde bir komutan arkasında diğer rütbeliler içeri girmiş masları dolaşıyorlardı. Biz de kısa dönem olarak sanırım 100 civarındaydık. Komutanlardan biri yemek yediğim masama oturdu, ben kısa künye için ayağı kalktım ki işaret edip oturttu. Aramızda şöyle bir diyalog geçti:

- Evladım kimsin sen?

- Hanifi Şahin, Erzurum emret komutanım, dedim.

- Askere niye bu kadar geç geldin?

- Doktoramı ancak bitirdim?

- Ne mezunusun?

- İlahiyat fakültesi

- Namazlarını kılabiliyor musun?

- Evet

- Nerede?

- Alayın mescidinde

- Engel çıkaran oluyor mu?

- Hayır komutanım

- Askere gelmeden önce orduya bakışın nasıldı?

- … Tereddüt içindeyim, ne desem… (çünkü henüz başörtüsü kamuda serbest değil, eşim ve ablam başını askerin verdiği şekle sokarak ancak alaya, yemin törenime girebilmişti, 10. yıl marşının sembolik bir aparat olarak mesaj ulaştırmak için olur olmaz yerlerde okunduğu günlerdi.)

- Çekinme evladım, konuş

- Komutanım, dışarıdayken ordunun din ve dindarlarla mücadele etmeyi kendine vazife addettiğini, namaz kılınmasına müsaade etmedikleri şeklinde bir algı var bende, dedim.

- “Yazık, ordumuzu halkımıza düzgün anlatamamışız” dedi

- (Belli yapıları kastederek) “Bizim mücadelemiz, bunlarla… Yoksa halkımızın inancıyla bir problemimiz yok, yaşayış itibariyle Yozgat’taki ailemin sizinkilerden bir farkı yok, biz bu halkın içinden, sizlerin arasında çıkıp bu işlere talip olmuşuz, hepsi bu” dedi.

Afiyet olsun deyip kaktı gitti. Yanımdaki daha tecrübeli askerlere komutanın kim olduğunu sordum.

105. Topçu Alay Komutanı Kıdemli Albay Osman ERBAŞ dediler. Onu terhisime yakın son kez alay içtimaında görmüştüm, ta ki düne kadar…

İsmini hiç unutmadım, bende uzun süre tanıdığım bir Anadolu insanı intibaı bırakmıştı. Bugün haberlerde ismini ve resmini görünce anladım ki bu komutan benim, bizim komutanımız… Başta komutanımız olmak üzere hep birlikte şehadete yürüyen kahraman vatan evladına rahmet olsun, Rabbim mekânlarını cennet eylesin.

Alıntı

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Sondakika32
Etiketler: Askeri, Hanifi, Şahin, Şehit, Paşa, Osman, Erbaş, ile, diyalogu,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');