Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 10:36
 
Babacan: Merkez'in açıklamalarının değeri sıfır
Babacan: Merkez'in açıklamalarının değeri sıfır
TEKNOLOJİ Haberi
Babacan: Merkez'in açıklamalarının değeri sıfır

Naci Ağbal'ın görevden alındıktan sonra Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaları hatırlatan DEVA Partisi lideri Babacan "Herkes biliyor ki Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaların değeri sıfır. Cumhurbaşkanı ne derse o olur. Oysa bir ülkenin ekonomik ve siyasi gücü, kurumların gücünün toplamından oluşur" diye konuştu.

Babacan: Merkez'in açıklamalarının değeri sıfır
 
 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını cevapladı. 

Naci Ağbal'ın görevden alındıktan sonra Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaları hatırlatan Babacan "Herkes biliyor ki Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaların değeri sıfır. Cumhurbaşkanı ne derse o olur. Oysa bir ülkenin ekonomik ve siyasi gücü, kurumların gücünün toplamından oluşur" diye konuştu.

"BU SÖZDE BİR KARAR"

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine bir kez daha tepki gösteren Babacan "Bu sözde bir karar, çünkü hukuken de yanlış. Uluslararası sözleşmeler Meclis'ten geçer. Kanun niteliğindedir, AYM'ye dahi götürülemez. Normal bir kanundan daha zordur uluslararası bir sözleşmenin iptali.

Fakat görüyoruz ki daha önce de tek bir imza ile bir kararname yayınlanmış. Yine Cumhurbaşkanı imza ile. Deniyor ki: Cumhurbaşkanı tek imza ile uluslararası sözleşmeden çıkar. Daha sonra ona dayanak göstererek bir karar alıyorlar; ikinci imza ile de sözleşmeden çıkıyorlar. İnanın, çocuk oyuncağına çevirdiler. Bu ülkenin anayasası, bu ülkenin hukuku, yasaları kimsenin oyuncağı değil" ifadelerini kullandı. 

"KADINLARIN AHINDAN KORKUN"

DEVA Partisi'nin İstanbul Sözleşmesi kararını Danıştay'a götüreceklerini bir kez daha hatırlatan Babacan, şunları kaydetti:

"Tabii Danıştay diyoruz ama Danıştay'da şu an hükümetin çok etkisi altında çalışmak zorunda olan bir kurum maalesef. Üzülerek söylüyorum. Danıştay'daki vicdan sahibi insanlara seslendim. İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılması sebebiyle tek bir kadının canın yanarsa, tek bir kadın dahi cinayete kurban giderse bunun vebali, günahı bu kararı alanların boynunadır. Dün de dedim; kadınların ahından korkun."

Babacan'ın açıklamaları şöyle:  

"Merkez Bankası'nın rezervi kara gün parasıdır. Yedek akçelerden kimse bahsetmiyor ama o biriktirilen yedek akçeler, taraflı Cumhurbaşkanı ve akraba bakan tarafından yok edildi. Merkez Bankası'nın 138 milyar dolar döviz borcu var.

İnanın dürüst ve işinin ehli insanlar işin başına geldiğinde bu ülke bir kabustan uyanır gibi hızla düzelir. 'Neden boşuna yoksulluk çekmişiz' deriz. Kötü bir hatıra olarak kalır."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Babacan:, Merkez'in, açıklamalarının, değeri, sıfır,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');