Haber Detayı
16 Ekim 2021 - Cumartesi 20:06
 
Barış Terkoğlu açıkladı: Erdoğan'ın en yakınındaki isim CHP için ne istedi
Barış Terkoğlu açıkladı: Erdoğan'ın en yakınındaki isim CHP için ne istedi. Emekli Askeri hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, İzmir eski İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre hakkındaki iddiaları Barış Terkoğlu'na anlatırken CHP ile ilgili şok bir iddiada bulundu.
SİYASET Haberi
Barış Terkoğlu açıkladı: Erdoğan'ın en yakınındaki isim CHP için ne istedi

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’nun haberine göre, Emekli Askeri hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok İzmir eski İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre hakkında iddialar hakkında konuştu. FETÖ üyelerinin tespit edilmesinde kullanılan ankesör aramasına takıldığı yönünde iddiaların hedefinde olan Başsavcı Güre, geçen hafta, HSK kararnamesiyle görevden alınarak Yargıtay’a atandı.

CHP İLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Üçok, operasyonda “İstanbul Grubu” olarak anılan ekibin parmağı olduğunu söylerken çok konuşulacak bir iddiada bulundu. Üçok’un anlattığına göre, adı Cumhurbaşkanı’yla anılan bir avukat, Güre’den CHP’li bazı isimlere gözaltı operasyonu yapılmasını istedi.

Terkoğlu, Başsavcı bu talebi reddedince, operasyonda hedef olmasına giden süreç başladığını aktardı. 

Gazeteci Terkoğlu, Üçok'a "İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Aykut Güre, Yargıtay savcısı olarak atandı. Bu atamanın başsavcı hakkında çıkan haberlerle bir ilgisi var mı? O da yargı içerisindeki bir yapının mı kurbanı oldu? Yoksa sahiden FETÖ iltisaklı mı?" diye sordu. 

Üçok ise, "Yargının içerisinden FETÖ’cü üyelere oy vermiş savcı ve hâkimler, FETÖ’cü savcı ve hâkimlerin kumpaslarını meşrulaştıran savcı ve hâkimler, çeşitli cemaat ve tarikat mensubu ve sempatizanı hâkim ve savcılar, bir de Başsavcı Güre’nin olayında adı geçen gruplar var." diye cevapladı. 

“İzmir Başsavcısının olayında Berat Albayrak’a yakın olduğu iddia edilen İstanbul Grubu’nun adı geçti. Bu grup, bir başsavcıyı görevinden aldırabilecek kadar güçlü mü?”

Üçok Terkoğlu’nun sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Başında kim var bilmiyorum ama size yargı çevrelerinden duyduğum bilgileri aktarayım. İki yıl kadar önce Cumhurbaşkanı’nın avukatı olduğu iddia edilen bir avukat, Başsavcı Güre’nin telefonuna mesaj atıyor. Mesajda özet olarak, sosyal medya hesaplarından Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddia edilen ve isimleri yazılı olan beş kişinin, cumhurbaşkanına hakaret suçundan, sabaha karşı gözaltına alınarak, haklarında soruşturma açılması isteniyor. İnceleme yapılıyor. Olay, 2014 yılında, Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmeden önce meydana gelmiş. Hakaret ettiği iddia edilenler, suç tarihinde 18 yaşından küçük, biri o gün itibarıyla İzmir CHP İl Başkan Yardımcısı.”

Devamında Üçok, Kamil Bey’in aradan beş yıldan fazla süre geçmiş bu olayla ilgili olarak, cumhurbaşkanına hakaret suçunun oluşmadığını söylediğini ve kişilerin suç tarihinde 18 yaşından küçük olmaları nedeniyle gözaltı yapmayacağını belirttiğini açıkladı.

Kamil Bey’in CHP il başkan yardımcısının gözaltına alınmasının siyasi bir operasyon olarak anlaşılacağını ve böyle bir şey yapmasının Adalet Bakanı’nı çok zor duruma düşüreceğini ilettiğini söyleyen Üçok, “Ayrıca o zamanlar 10 başsavcı vekili var. Onları da odasına topluyor ve kendilerine böyle bir talep gelmesi durumunda yerine getirmemelerini söylüyor. Bu noktadan sonra İstanbul Grubu denilen yapının hedefine oturtuluyor. İlk olarak, geçen yıl, hâkim savcı kararnamesi öncesi, Diyarbakır’da başsavcı olduğu dönemde bir kuyumcu ile akçeli ilişkisi olduğu iddiaları piyasaya sürülüyor. Ancak doğrulanmıyor, bu nedenle görevden alınmıyor.” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Barış, Terkoğlu, açıkladı:, Erdoğan'ın, en, yakınındaki, isim, CHP, için, ne, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');