Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 13:14
 
Bize kula kul olmamayı öğreten tüm öğretmenlere teşekkürler
Bize kula kul olmamayı öğreten tüm öğretmenlere teşekkürler. Öğretmenlerimiz için binlerce mesaj ve video paylaşılırken Hababam Sınıfı’nın efsane öğretmeni Mahmut Hoca’nın bir repliği yeniden gündem oldu. Filmde yer alan replikler günümüzde de hala ders niteliği taşımaktadır.
GÜNDEM Haberi
Bize kula kul olmamayı öğreten tüm öğretmenlere teşekkürler

Rıfat Ilgaz’ın ünlü Türk Sinema tarihinin en çok izlenen filmlerinden olan Hababam Sınıfı’nda Münir Özkul’un canlandırdığı Mahmut Hoca karakterinin davranışları muazzam bir öğretmen profili çiziyordu. Her sözü ve davranışıyla öğrenci ve öğretmenlere örnek olan Mahmut Hoca bugün de efsane sözleriyle anıldı.

Öğretmenler Günü dolayısıyla sık paylaşılan Hababam Sınıfı repliklerinden tarihi ders niteliğinde olan sözleri yeniden akıllara geldi.

Hababam Sınıfı’nda Münir Özkul’un canlandırdığı idealist öğretmen Mahmut Hoca’nın unutulmaz repliği şöyleydi:

Mahmut Hoca: Olur. Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.

Tulum Hayri: Allah aşkına hocam, bu okulda insan ne öğrenir?

Mahmut Hoca: Yaşamayı, mücadele etmeyi, doğa ile savaşmayı öğrenirsiniz. Bilgili olmayı, en önemlisi kendinize karşı saygıyı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa, orada sadece bir taş yığını vardır.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Zeynep Turan
Etiketler: Bize, kula, kul, olmamayı, öğreten, tüm, öğretmenlere, teşekkürler,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');