Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 08:33
 
Bu ilaçlara dikkat!
Bu ilaçlara dikkat! Aşılarla oluşan antikor seviyesini 36 kat düşürüyor.
SAĞLIK Haberi
Bu ilaçlara dikkat!

Amerikalı bilim insanları Otoimmün hastalıklarda kullanılan ilaçlar ile koronavirüs aşısının etkileşimini inceledi. Yapılan çalışmada bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullananlarda aşı ile oluşması beklenen antikor seviyesinin 3 ile 36 kat arasında düştüğü ortaya çıktı. 

ABD’de Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, romatoid artrit (iltihaplı romatizma) multipl skleroz ve ülseratif kolit gibi iltihaplı hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananların Pfizer / BioNTech ve Moderna'nın Kovid-19 aşılarına verdiği yanıtın daha düşük olabileceği ortaya konuldu.

ANTİKOR SEVİYELERİNDEKİ DÜŞÜŞ 3 İLE 36 KAT ARASINDA 

medRxiv'de ön baskı olarak yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, otoimmün hastalıklardan muzdarip ve tam aşılanmış 133 kişinin  antikor seviyelerini ve virüs nötralizasyonu, sağlıklı bir kontrol grubuyla karşılaştırdı. Sonuçlarda, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananların antikor yanıtının 3 ile 36 kat daha düşük olduğu görüldü. 

"ÇOĞU HASTADA AŞININ ARDINDAN ANTİKOR OLUŞTU"

Çalışmanın yazarlarından Alfred Kim, “Araştırmaya katılan  çoğu hasta, Kovid-19 aşılamasına yanıt olarak antikor tepkileri oluşturmayı başardı, bu güven verici. Ancak, azalan antikor seviyelerinin enfeksiyondan veya hastaneye yatıştan korunma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz net değil” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte Kim, Prednizon ve metilprednizolon gibi steroidleri rutin olarak kullanan hastalarda görülen aşı kaynaklı antikor düzeylerinde 10 kat azalma ve Roche'nin Rituxan (rituximab) adlı ilacı ve Ocrevus (ocrelizumab) da dahil olmak üzere B hücrelerini tüketen ilaçları kullananlarda ise 36 kat azalma görüldüğünü söyledi. 

Diğer taraftan, Abbvie's Humira (adalimumab) ve Amgen's Enbrel (etanercept) gibi TNF inhibitörleri olarak bilinen sınıfta yaygın olarak kullanılan iltihaplı romatizma ilaçlarıı ile; Pfizer'in Xeljanz'ı (tofacitinib) gibi JAK inhibitörleri, Takeda Pharmaceutical Co's Entyvio (vedolizumab) gibi bağırsağa özgü ajanlar ve Johnson & Johnson's Stelara (ustekinumab) dahil IL-12/23 inhibitörleri kullananların antikor seviyelerindeki düşüşlerin daha az seviyelerde olduğu belirtildi.

Kaynak: Karar.com

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Zeynep Deniz
Etiketler: Bu, ilaçlara, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');