Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 18:13
 
Çin Büyükelçiliği neye güveniyor?
Çin Büyükelçiliği neye güveniyor?
SİYASET Haberi
Çin Büyükelçiliği neye güveniyor?

Akif Beki ve Yıldıray Oğur, gündemin öne çıkan haberlerini Reşitpaşa Yokuşu'nda konuştu. Reşitpaşa Yokuşu'nun bu bölümünde Çin Büyükelçiliği'nin Meral Akşener ve Mansur Yavaş hakkındaki paylaşımı, Amirallerin Montrö bildirisi masaya yatırıldı. 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Barın katliamı konulu sosyal medya paylaşımlarına tepki göstermişti. 

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ NEYE GÜVENİYOR?

Çin Büyükelçiliği'nin açıklamasını küstahlık olarak değerlendiren Yıldıray Oğur, "Çin Büyükelçiliği neye güveniyor? Bir takım anlaşmalar var ama görmediğimiz bir şeyler olması lazım, bunları söyleyebilmeleri için." ifadelerini kullandı. 

"'SANA KANAL AÇAYIM' DİYEBİLİRLER"

Çin'in farklı ülkelere yatırım yaptığını söyleyen Yıldıray Oğur, şunları kaydetti: "Pakistan CB yardımcısı Doğu Türkistan'a gitti. 'Burası çok güzelmiş' diye açıklama yaptırdılar. Çeşitli ülkelere yatırım yapıyorlar. 'Sana yol yapayım, köprü yapayım' diyorlar. 'Sana Kanal açayım' diyebilirler. Çünkü böyle bir iddia da var. Şimdi Erdoğan 'yaza Kanal İstanbul'a başlıyoruz' dedi."

"DÜNYA AYAĞA KALKTI BİZİM AĞZIMIZI BIÇAK AÇMIYOR"

Türkiye'nin Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı zulme sessiz kaldığını belirten Akif Beki, şu ifadelere yer verdi: "Irk ve din kardeşlerimiz Müslüman Türk Uygurlar var. Onlara yapılan ezayı zulmü görmüyoruz. Başımızı öbür tarafa çeviriyoruz. Temel iddiası ırk ve din kardeşliği olana bir iktidar var. Dünya ayağa kalkmış. Büyük markalar boykot yapıyor. AB ve Amerika demediğini bırakmıyor fakat bizim ağzımızı bıçak açmıyor. Yetmiyor Ankara'da siyasetçilerimiz tehdit yiyorlar. Ertesi gün tehdidimizin arkasındayız diyorlar. Bütün bunlara sebep olan ne olabilir. Bizi bu duruma sokan mücbir sebep ne olabilir."

Kaynak: Karar.com

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Zeynep Deniz
Etiketler: Çin, Büyükelçiliği, neye, güveniyor?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');