Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 13:24
 
Çöl sıcakları geliyor!
Çöl sıcakları geliyor! Sıcaklıklar bir anda artacak...
YAŞAM Haberi
Çöl sıcakları geliyor!

Türkiye bugünden itibaren sıcak hava dalgasının etkisine giriyor. Hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

SICAKLIK 8-10 DERECE ARTACAK

Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, "Hafta başına kadar sıcaklıklarda kademeli olarak artış gerçekleşecek. Özellikle ülkemizin batı ve iç kesimlerinde sıcaklıkların hafta sonuna kadar mevsim normallerinin 8 ila 10 derece üzerinde seyretmesini bekliyoruz" dedi.

TOZ TAŞINIMI DA ETKİLİ OLACAK

Kuzey Afrika ve Cezayir üzerinden esen rüzgarlar, sıcaklığı artırmakla kalmayacak, çöl tozunu da taşıyacak.

Özdemirci, "Rüzgarlarla birlikte gelecek olan toz taşınımının da yarın akşam saatlerinde Marmara ile Kuzey Ege'de hafif şekilde gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.

"ÇÖL TOZU, AKCİĞER RAHATSIZLIĞI OLANLAR İÇİN RİSK YARATABİLİR"

İçinde birçok elementi barındıran çöl tozu, akciğer rahatsızlığı ve astım sorunu yaşayanlar için riskli durumlar yaratabilir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Başay konuyla ilgili şu uyarıları yaptı:

"2,5 mikrondan küçük tozlar akciğerlerde, hava yollarında en uç noktalarına girer ve orada hasar yaparak, özellikle astım, bronşit hastaları için son derece zararlıdır."

Uzmanlar çöl tozu nedeniyle evleri havalandırırken dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Takvim.com

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çöl, sıcakları, geliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');