Haber Detayı
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 12:26
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması kesinlikle düşünülmüyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay:Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması kesinlikle düşünülmüyor.
YEREL Haberi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması kesinlikle düşünülmüyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip Korona virüs salgınının gölgesinde yaşanacak Kurban Bayramı'yla ilgili Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye açıklamalarda bulundu. Oktay, sokağa çıkma yasağının ya da şehirlerarası seyahatin kısıtlanmasının kesinlikle düşünülmediğini ifade etti. Kurban kesimiyle de ilgili birtakım düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

Fresklern kapatılması

Oktay, Ayasofya’da namaz esnasında kapatılacak freskler için çok farklı bir çalışma yürüttüklerini "Çok güzel bir çalışma var. Bunu eleştirenlerin bu kadar hassas, bu kadar orijinal çözümler üretebilecek kadar düşünebileceklerini zannetmiyorum. Biz bu kadar hassas yaklaşıyoruz. Orijinal. Çok orijinal bir sistem. Oradaki yapıya, kullanılan boyalara zarar vermeyecek bir sistem olacak. Sistem de bizden çıkma, sistemi de biz yapacağız” sözleriyle açıkladı.

"Kur’an-ı Kerim’den bir ayet namaz sırasında ışıkla fresklerin üzerine yansıtılacak"

Selvi konuya ilişkin kendi görüşlerini "Namaz sırasında fresklerin üzeri ışıkla kapatılıp, üzerine yine ışık sistemiyle ayet gelecek. Kur’an-ı Kerim’den bir ayet namaz sırasında ışıkla fresklerin üzerine yansıtılacak" şeklinde ifade etti.

Birleştirilen bakanlıklar yeniden ayrılacak mı?

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birleştirilen bazı bakanlıklar yeni dönemde ayrılmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin şu açıklamayı yaptı; "Şu anda bizim gündemimizde A, B, C bakanlığının ayrılması gibi bir şey yok. Bakanlıkların birleştirilmesi konusu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde çok bir sorun teşkil etmiyor. Bir sorun varsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bir kararnameyle düzeltileceği için zor değil. Bakanlıkların ayrılması gerekirse Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Yardımcısı, Oktay:, Kurban, Bayramı'nda, sokağa, çıkma, yasağı, ve, seyahat, kısıtlaması, kesinlikle, düşünülmüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');